Czy Chat GPT szkodzi środowisku? – ekologiczne koszty sztucznej inteligencji

Chat GPT stwarza zagrożenie dla środowiska
Chat GPT zużywa znaczne ilości wody i energii. Fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja jest nieodłącznym elementem współczesnego świata. Chat GPT jest narzędziem, które zbiera informacje z całego Internetu, ułatwiając pracę milionom ludzi. Czy używanie AI jest ekologiczne? Naukowcy zaznaczają, że rozwój cywilizacji wiąże się z kosztami, które poniesie dzika przyroda i klimat.

Chat GPT jest oparty na generatywnej sztucznej inteligencji i służy do generowania odpowiedzi na dane zapytanie, czy polecenie wprowadzone przez użytkownika. Cieszy się on dużą popularnością, zdobywając ponad milion użytkowników w zaledwie 5 dni od uruchomienia. Sztuczna inteligencja jednak nie jest idealna – naukowcy udowodnili, że formułowane teksty są często nieprawdziwe (mimo to brzmią niezwykle wiarygodnie) oraz niepoprawne językowo. To nie jedyne minusy AI. Przyrodnicy zwracają uwagę na duże zużycie wody oraz energii elektrycznej.

Ile litrów wody zużywa Chat GPT?

W jaki sposób AI może zużywać wodę? Pomimo że sam Chat GPT nie zużywa wody, jednak komputery – serwery i centra danych, dzięki którym chat działa już tak. Każde urządzenie elektryczne potrzebuje systemu chłodzenia oraz nawilżania, aby sprawnie funkcjonowało. Pobieranie wody w tym celu jest ogromne.

Średnio na każde 20-50 odpowiedzi wygenerowanych przez AI powoduje „wypicie” około 500 ml wody. Natomiast napisanie jednego maila przez Chat GPT powoduje zużycie jednej butelki wody. Nie wydaje się to dużo, jednak przeliczając, że program ten ma ponad 100 milionów użytkowników miesięcznie i odpowiada sprawnie na pytania, daje to znaczącą ilość pobranej wody.

Ponadto do szkolenia Chat GPT  potrzebne jest w okolicy 700 tysięcy litrów tego drogocennego płynu. Żeby łatwiej zobrazować sobie skalę problemu, ta ilość wody starcza średniemu amerykańskiemu domostwu na 20 lat zużycia.

Naukowcy próbujący oszacować roczne zużycie wody przez modele AI stwierdzili, że taka ilość zaspokoi zapotrzebowanie między 300 tysięcy, a 600 tysięcy ludziom na rok.

Pomimo że ChatGPT został niechlubnym finalistom w zużyciu wody, należy pamiętać, że cały przemysł z zastosowaniem AI przyczynia się do ogromnych strat w tym cennym surowcu. Wraz ze wzrastającą rolą sztucznej inteligencji możemy spodziewać się tylko większego śladu wodnego, który powoduje ten przemysł.

Zmiana sposobu ochładzania serwerów, zużycie energii słonecznej oraz stworzenie systemu ponownego zużycia wody to tylko kilka pomysłów na zredukowanie tego problemu. Pamiętajmy, że susza dotyka coraz więcej regionów na świecie, a z powodu niedoboru wody cierpi nawet 50% ludności. Każda kropla się liczy.

chat GPT pochłania więcej energii niż google
Generowanie wyników w Google jest korzystniejsze energetycznie, niż korzystanie z Chat GPT. Fot. Pixabay

Ile prądu zużywa Chat GPT?

Wyniki wyszukiwania przy pomocy AI przychodzą w ułamku sekundy – ciężko sobie więc wyobrazić jak dużo prądu może potrzebować chat do odpowiedzi. Jednak wygenerowanie śmiesznego obrazku, czy rozwiązanie zadania domowego jest bardzo kosztowne.

Według naukowców wygenerowanie jednego modelu zużywa tyle energii ile 100 amerykańskich domów w ciągu roku! Napisanie emaila to zużycie siedmiokrotnie większe niż naładowanie do pełnej energii Iphone’a 16.

Czy więc zapytanie „wujka Google” jest lepszym rozwiązaniem? Tak! Oszacowano, że jedno zapytanie ChatGPT pochłania 10 razy więcej energii, niż standardowe wyszukiwanie online.

Przez dziesięciolecia zużycie energetyczne rekompensowało ilość danych i obliczeń wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Od 2022 roku, (kiedy chatGPT zaliczył swoją premierę), stabilne od 15 lat zapotrzebowanie przez USA na energię zaczęło rosnąć.

Czy Chat GPT może być ekologiczny? – potrzebne są badania

Zaprzestanie użycia sztucznej inteligencji nie jest już możliwe w rozwijającym się świecie. Istnieją jednak kompromisy, które mogą zminimalizować zużycie energii i wody, przy równoczesnym rozwoju technologii.

Przejrzystość firm jest jednym z pomysłów na walkę z tym problemem. „Polityka wymagająca od firm ujawniania, gdzie i w jaki sposób korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji, a także odpowiadającego jej zużycia energii, byłaby krokiem we właściwym kierunku”, mówi Lynn Kaack, ekspert ds. informatyki i polityki publicznej w Hertie School w Berlinie. Regulacje prawne mogą doprowadzić do zminimalizowania szkód środowiskowych i społecznych.

obrazki z chat GPT
Używanie Chat GPT do pozyskiwania obrazków jest kosztowne energetycznie. Fot. Pixabay

Nie tylko duże korporacje mają wpływ na ten problem, ale i my. Czy kolejna śmieszna grafika jest nam naprawdę potrzebna? Sztuczna inteligencja jest używana do wielu bezużytecznych rzeczy kosztem środowiska.

Nasze zużycie jest jednak kroplą w morzu problemów. Programiści i centra danych jednak mogą podejmować skuteczne kroki, które zminimalizują emisję CO2 oraz zużycie wody. Na przykład trenowanie modeli w słoneczne dni – zużywając odnawialną energię z paneli, mogą przynieść wymierną różnicę.

Czy rozwój technologii jest wart kosztów jakie podejmuje środowisko? Wyniki badań pokazują same za siebie, że każde użycie AI powoduje znaczne marnowanie cennych surowców takich jak woda i energia. Podejmujmy świadome decyzje i zamiast iść na skróty, używając Chat GPT  do napisania za nas maila do szefa, użyjmy własnych słów. Nasze wybory mają wpływ na planetę.

Źródła:

„Generative AI is an energy hog. Is the tech worth the environmental cost?” Lauren Leffer, https://www.sciencenews.org/article/generative-ai-energy-environmental-cost, 22/04/2025;

„The environmental impact of ai: A case study of water consumption by chat gpt.” George, A. Shaji, AS Hovan George, and AS Gabrio Martin Partners Universal International Innovation Journal 1.2 (2023): 97-104.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpady w Nowej Gospodarce

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!