W Akademii Górniczo-Hutniczej prowadzone są badania nad wykorzystaniem fusów po kawie w produkcji materiałów ceramicznych.
Zdaniem naukowców, fusy po kawie mają nie tylko wysoką wartość opałową, ale i zawierają odpowiednią ilość wody, dzięki czemu mogą być stosowane w procesie porowatych materiałów ceramicznych.
Na świecie w skali roku powstaje 10 mln ton fusów, które zamiast na składowisko odpadów, mogłyby być wykorzystane w przemyśle budowlanym. Obecnie pęcherzyki powietrza w cegłach, mające m.in. własności termoizolacyjne, powstają dzięki wymieszaniu odpowiednio dobranych porcji pulpy celulozowej wymieszanej z ceramiką. W procesie wypalania pulpa ulega spaleniu, zostawiając w cegle puste miejsca. W ocenie naukowców z AGH, podobną funkcję mogą spełnić fusy od kawy.
Badania trwają, ale jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób przemysł miałby pozyskać odpowiednią ilość fusów do zaspokojenia potrzeb choćby niewielkiej cegielni, zwłaszcza że pozostałości z parzenia kawy znajdują wykorzystanie m.in. w ekologicznej uprawie roślin.