Trwa nabór wniosków w ramach konkursu Photonics Call 2022

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu Photonics Call 2022

Do 27 czerwca 2022 roku jest otwarty nabór wniosków do konkursu Photonics Call 2022. Konkurs oferuje możliwość finansowania badań przemysłowych i prac rozwojowych skoncentrowanych na zintegrowanych czujnikach fotonicznych nowej generacji.

Photonics Call 2022 to konkurs organizowany przez Mirror Group/Photonics21 we współpracy z Sekretariatem Inicjatywy EUREKA w Brukseli. Jego celem jest wsparcie międzynarodowej współpracy w badaniach i rozwoju w dziedzinie fotoniki.

Zakres tematyczny konkursu

Konkurs Photonics Call 2022 skupia się wokół trzech obszarów tematycznych:

  1. Fotoniczne układy scalone – łączenie fotoniki i elektroniki dla nowych czujników i systemów fotonicznych z uwzględnieniem pakowania, połączenia, skalowalności, kompatybilności z technologią CMOS oraz nowych materiałów.
  2. Fotoniczne czujniki kwantowe – łączenie i integrowanie optyki klasycznej i kwantowej (np. na chipie fotonicznym) w celu wykorzystania właściwości kwantowych lub zjawisk kwantowych do wykonania pomiaru wielkości fizycznej.
  3. Systemy hybrydowe – łączenie dwóch lub więcej metod (z których przynajmniej jedna pochodzi z dziedziny fotoniki) w celu umożliwienia nowych zastosowań czujników lub znacznej poprawy już istniejących.

Proponowane przez wnioskodawców prace badawczo-rozwojowe powinny być ukierunkowane na przyszłościowe technologie czujników i systemy, które dotyczą co najmniej jednego z następujących wyzwań:

  • Ochrona klimatu i środowiska, w tym zmniejszenie zużycia energii;
  • Zapewnienie nowatorskich produktów dla klienta końcowego i dostępu do rynków masowych za pomocą wytrzymałych, zminiaturyzowanych, skalowalnych i zrównoważonych czujników oraz systemów fotonicznych.

Wśród potencjalnych obszarów zastosowania jest m.in. monitorowanie środowiska, sterowanie procesami, mobilność (w tym kontrola ruchu drogowego), monitorowanie zdrowia i nadzór żywności.

ncbr konkurs fotonika 2 | ekoetos.pl

Kto może wziąć udział?

W konkursie mogą wziąć udział mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, a także jednostki prowadzące badania i upowszechniające wiedzę.

Projekty wyłonione w konkursie będą realizowane w ramach współpracy międzynarodowej. Poza Polską w konkursie uczestniczy: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Niemcy i Szwajcaria.

Co istotne, w każdym zgłoszonym do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekcie musi uczestniczyć jeden podmiot zarejestrowany w Polsce i co najmniej jeden spośród wspomnianych 8 krajów.

Budżet przeznaczony dla polskich podmiotów wynosi 5 mln złotych.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i dokumentacją konkursu na stronie NCBR.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu Photonics Call 2022 | ekoetos.pl