Drzewo roku 2024 – Klub Gaja wyłonił 16 finalistów

Drzewo Roku 2024
Konkurs Drzewo Roku

Konkurs Drzewo Roku organizowany jest od 14 lat, ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii. W tegorocznym finale konkursu znalazły się wiekowe dęby oraz buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Zwycięzca otrzyma tytuł Drzewa Roku 2024. Poznamy go w czerwcu.

Jak informuje Klub Gaja, tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku zgromadziła blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Obecnie zakończył się pierwszy etap konkursu, w którym Jury spośród otrzymanych zgłoszeń wybrało 16. finalistów.

W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi” – piękny opis idei konkursu można przeczytać na stronie internetowej Klubu Gaja.

Tradycyjnie otrzymaliśmy zgłoszenia od społeczności lokalnych, które doceniają znaczenie przyrody dla mieszkańców, nie tylko ekologiczne, ale i kulturowe. To jest bardzo ważna funkcja naszego konkursu. Uzmysławiać jak ważne są drzewa dla tradycji i historii miejsca. Drzewa są symbolicznymi budowniczymi mostów pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. Dostrzeżenie drzew nie tylko jako producentów tlenu zmienia zwykle nasze ludzkie widzenie otaczającego nas świata. Pojawia się zachwyt, wdzięczność i szacunek. Dziękuję wszystkim zgłaszającym drzewa do tegorocznej edycji konkursu” – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Kolejny etap konkursu będzie miał miejsce w czerwcu, kiedy to podczas internetowego plebiscytu zostanie wyłonione Drzewo Roku 2024, zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2025 roku.

Niesamowite historie i opisy finalistów konkursu Drzewo Roku 2024 można przeczytać na stronie Kubu Gaja.

Który z kandydatów zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2024, dowiemy się już w czerwcu, podczas internetowego głosowania na stronie drzeworoku.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *