,

Eko sposób na komary

Eko sposób na komaryCzy można spędzić czas na zewnątrz bez irytującego odpędzania się od komarów i jednocześnie nie szkodzić środowisku stosując liczne środki chemiczne? Warto zastanowić się nad aranżacją ogrodu, aby dominował w nim fioletowy kolor.

Komary należą do rodziny owadów z rzędu muchówek i występują na całym świecie. Skupiska tych insektów najczęściej pojawią się obok dużych zbiorników wodnych. Ich ukąszenia powodują dokuczliwe swędzenie skóry i podrażnienia. Co więcej, komary mogą być nosicielami poważnych chorób. W Polsce jedynym niebezpieczeństwem jest dirofilarioza, czyli choroba pasożytnicza powodowana przez nicienia tkankowego. Jednakże te uporczywe owady w wyższym stopniu zagrażają zwierzętom, szczególnie psom, które mogą zarazić się nicieniem sercowym.

Łatwe w uprawie rośliny odstraszające komary

Do domowego ogrodu warto dosadzić kwitnące rośliny, które nie tylko pomogą zwalczyć plagę insektów, ale również będą interesującą ozdobą. Do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych należą:

  • Kocimiętka – za pomocą zapachu wydzielanego przez niebiesko-fioletowe kwiaty skutecznie odstrasza komary. Co więcej, kwitnie niemal całe lato i może być uprawiana w doniczkach oraz gruncie. Kocimiętka to roślina o niewielkich wymaganiach, dobrze znosi nasłonecznienie i jest łatwa w rozsianiu, więc może wyrosnąć nawet pośród kamieni bądź kostki brukowej. Kocimiętka to kwiat wieloletni, który przezimuje, nawet bez okrywania agrowłókniną.
  • Lawenda wąskolistna – to kolejna roślina, której zapach skutecznie odstraszy komary, a jednocześnie jest atrakcyjny dla ludzi, pszczół i trzmieli. Lawenda może przyjmować różnorodne barwy, ale najbardziej charakterystyczne są te w odcieniach fioletu. Kwiaty dobrze znoszą stanowiska nasłonecznione i są odporne na suszę. Lawendą można osadzić grunty oraz zasadzić ją w doniczkach. Nie jest tak odporna na mrozy jak kocimiętka, więc okazy doniczkowe należy schować w domu na zimę, a pozostałe dokładnie okryć agrowłókniną.
  • Komarzyca – to roślina wyglądem przypominająca pokrzywę. Ustawiona w doniczkach na parapecie będzie zniechęcać komary do wlatywania przez otwarte okna. Należy pamiętać, że ten kwiat nie lubi miejsc nasłonecznionych. W naszym klimacie jest hodowana jako roślina jednoroczna. Jeśli chcemy przechować komarzycę do następnego sezonu, powinniśmy schować ją już przed pierwszymi przymrozkami.
lawenda sposob na komary 1 edited • ekoetos.pl

Balkonowy zielnik na komary

Komary można w prosty sposób odstraszyć również dzięki ziołom, które mają mocny, aromatyczny zapach. Należą do nich:

  • bazylia,
  • mięta,
  • melisa,
  • rozmaryn.

Stojące przy otwartym oknie zioła mogą skutecznie odstręczyć nieoproszonych gości, a nasze nocne polowania odejdą w niepamięć. Wymienione kwiaty i zioła będą stanowić nietuzinowy efekt dekoracyjny i zagwarantują, że komary nie będą chciały gościć w naszych progach. Dzięki tym naturalnym i ekologicznym rozwiązaniom będziemy mogli ograniczyć bądź całkowicie zlikwidować zużycie środków chemicznych odstraszających te owady.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ