, , ,

Szef senackiej komisji ds. klimatu wzywa do przyspieszenia dekarbonizacji

Szef senackiej komisji ds. klimatu wzywa do przyspieszenia dekarbonizacjiZdaniem Stanisława Gawłowskiego, szefa nadzwyczajnej komisji Senatu RP ds. klimatu, Polska musi odejść od spalania paliw kopalnych przed 2049 rokiem.

Podczas podróży studyjnej w Bielsku-Białej, która miała miejsce pod koniec 2021 roku, zaprezentowano m.in. wyniki badań nad wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców miasta.

Jak zauważył senator Gawłowski, do walki o czyste powietrze powinny włączyć się nie tylko władze lokalne, ale również ogólnokrajowe. Przypomniał też, że smog jest efektem zarówno spalania paliw kopalnych (węgla, gazu, oleju) do ogrzewania domów, jak i ruchu pojazdów mechanicznych w dużych ośrodkach miejskich.

Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślano, że rocznie z powodu chorób będących pochodną zanieczyszczeń powietrza umiera około stu tysięcy mieszkańców Polski.

Jak powiedział senator Gawłowski „zmiany klimatu są już nieodwracalne. Będą powodować nadzwyczajne zjawiska atmosferyczne: opady deszczu, susze, powodzie. Musimy zaadaptować Polskę do tego; musimy nauczyć się prognozować różnego rodzaju zdarzenia. Musimy też wyraźnie mówić, że nie stać nas na odejście od węgla tak, jak mówi rząd – w roku 2049. Musimy od węglowodorów, od węgla, od spalania paliw kopalnych odejść zdecydowanie wcześniej, jeżeli mamy zostawić ziemię w niepogorszonym stanie następnym pokoleniom”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ