Zdaniem Stanisława Gawłowskiego, szefa nadzwyczajnej komisji Senatu RP ds. klimatu, Polska musi odejść od spalania paliw kopalnych przed 2049 rokiem.
Podczas podróży studyjnej w Bielsku-Białej, która miała miejsce pod koniec 2021 roku, zaprezentowano m.in. wyniki badań nad wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców miasta.
Jak zauważył senator Gawłowski, do walki o czyste powietrze powinny włączyć się nie tylko władze lokalne, ale również ogólnokrajowe. Przypomniał też, że smog jest efektem zarówno spalania paliw kopalnych (węgla, gazu, oleju) do ogrzewania domów, jak i ruchu pojazdów mechanicznych w dużych ośrodkach miejskich.
Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślano, że rocznie z powodu chorób będących pochodną zanieczyszczeń powietrza umiera około stu tysięcy mieszkańców Polski.
Jak powiedział senator Gawłowski „zmiany klimatu są już nieodwracalne. Będą powodować nadzwyczajne zjawiska atmosferyczne: opady deszczu, susze, powodzie. Musimy zaadaptować Polskę do tego; musimy nauczyć się prognozować różnego rodzaju zdarzenia. Musimy też wyraźnie mówić, że nie stać nas na odejście od węgla tak, jak mówi rząd – w roku 2049. Musimy od węglowodorów, od węgla, od spalania paliw kopalnych odejść zdecydowanie wcześniej, jeżeli mamy zostawić ziemię w niepogorszonym stanie następnym pokoleniom”.