Europejskie Drzewo Roku 2024: buk Serce Ogrodu zwycięzcą

Liście buka zwycięzcy plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2024, prześwitujące przez promienie słoneczne.
Buk Serce Ogrodu w promieniach słońca – dumny zwycięzca Europejskiego Drzewa Roku 2024 z Wojasławic.

Znamy zwycięzcę plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2024. Został nim ponad 200. letni buk z arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku. Wyborowi Serca Ogrodu towarzyszyło wielu polskich kibiców. Teraz mamy powód do dumy. To trzecie z rzędu polskie drzewo, które zwyciężyło w tym konkursie.

Rozstrzygnięcie konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2024 miało miejsce 20 marca. O samym plebiscycie pisaliśmy, prosząc w artykule o oddanie głosu na krajowe wyjątkowe drzewo o nazwie Serce Ogrodu.

Teraz mamy zaszczyt podzielić się dobrą wiadomością o zwycięstwie Serca Ogrodu. Trzeba przypomnieć, że buk z Wojsławic został Drzewem Roku 2023 w plebiscycie organizowanym przez Klub Gaja.

2 | ekoetos.pl

Komentarze 00 komentarzy oczekuje na moderację

Ceremonia rozdania statuetek Europejskiego Drzewa Roku 2024 odbyła się w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwycięzca wyłoniony został spośród 15 drzew rosnących w różnych zakątkach Europy, a te wygrały wcześniej w konkursach krajowych. Polski zwycięzca: buk pospolity, nazywany Sercem Ogrodu, w internetowym konkursie otrzymał 39,158 głosów. Na drugim miejscu znalazł się francuski buk z Bayeux, a na trzecim włoskie drzewo oliwne z Luras.

Zwycięskie drzewo zostało posadzone prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy właścicielem parku był ród von Pritwitz, a jego historia jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To właśnie za jego sprawą powstało arboretum, a niewielki park zyskał sławę.

Konkurs o nazwie Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, będące ważnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, wymagające zwrócenia na nie szczególnej uwagi i ochrony. O wyborze nominowanych drzew decydują szczególne cechy jak historia i związki z lokalnymi społecznościami, a niekoniecznie ponadprzeciętne rozmiary, czy wiek.

Z pewnością od dzisiejszego zwycięstwa starego buku, arboretum w Wojsławicach będzie cieszyło się większą ilością zwiedzających. Teraz po prostu nie wypada nie zobaczyć na własne oczy Serca Ogrodu.

Jesteśmy dumni ze zwycięstwa polskiego drzewa. Dziękujemy naszym Czytelnikom za wszystkie oddane głosy!

Komentarze