,

Europejskie Drzewo Roku 2024 – ostatnie dni głosowania! Buk Serce Ogrodu kandydatem z Polski

TYTULOWE 1 • ekoetos.plBuk Serce Ogrodu został Drzewem Roku 2023, w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Teraz to dostojne drzewo z Wojsławic ma duże szanse na wygraną w skali Europy.

Wszystkie drzewa zgłoszone do konkursu Europejskie Drzewo Roku są wyjątkowe. Charakteryzują się niebywałymi historiami, wiekiem i mnóstwem innych ciekawych przymiotów.

Buk z polskiego arboretum

Buk Serce Ogrodu zgłoszony do europejskiego konkursu ma aż 200 lat i potężny pień, którego obwód wynosi 452 cm. Rośnie w sercu zabytkowego Arboretum Wojsławice, należącego do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, z tego względu można go będzie zobaczyć dopiero wiosną.

Co ciekawe Serce Ogrodu to krzyżówka buka pospolitego (Fagus sylvatica) o liściach zielonej barwy oraz czerwonolistnej odmiany Atropunicea. W konsekwencji tego połączenia Serce Ogrodu zmienia barwę liści od samego początku wegetacji. Wiosną są ciemnopurpurowe, a latem rudozielone, natomiast jesienią żółtopomarańczowe.

1 2 • ekoetos.pl

Jak zagłosować w konkursie TREE OF THE YEAR?

Głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku nie jest trudne. Odbywa się przez Internet. Buk Serce Ogrodu figuruje na ósmej pozycji, a wszystkich drzew biorących udział jest 15. W głosowaniu typuje się 2 drzewa. Ważne jest, aby potwierdzić głos w zwrotnym e-mailu. Można głosować tylko raz.

Aby oddać głos na Serce Ogrodu, należy KLIKNĄĆ LINK.

Głosować można tylko do 22. lutego br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ