Fotowoltaika w Polsce potrzebuje rządowego wsparcia

, ,
Panele fotowoltaiczne na tle zieleniSpotkanie członków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (SBF) z przedstawicielami parlamentu poskutkowało podpisaniem apelu w sprawie wsparcia tego ekologicznego źródła energii.

Poleczki Park w Warszawie był miejscem spotkania zorganizowanego przez SBF z politykami i przedstawicielami biznesu oraz środowisk spółdzielczych. Celem było przedstawienie, a także omówienie postulatów za fotowoltaiką. Samo miejsce, w którym odbyła się dyskusja nie było przypadkowe, ponieważ Poleczki Park już wkrótce doczeka się instalacji paneli fotowoltaicznych.

Przedstawiciele SBF przekonywali, że rozwój prosumenckich źródeł energetycznych poskutkuje niższą ceną za prąd oraz spadkiem inflacji. Maciej Borowiak, członek zarządu SBF powiedział, że cena węgla na giełdzie w Rotterdamie wynosi około 330 dolarów za megawatogodzinę, podczas gdy wyprodukowanie takiej samej ilości energii poprzez panele fotowoltaiczne kosztuje zaledwie od 300 do 350 złotych.

Podczas dyskusji poruszono także kwestię utrudnień w rozwijaniu fotowoltaiki w Polsce. SBF oczekuje od władz m.in. wdrożenia nowych rozwiązań prawnych ułatwiających rozbudowę sieci, zwolnienia z uzyskania pozwolenia na budowę, a także obniżenie do zerowej stawki VAT na części będące elementami instalacji fotowoltaicznych.

Senator Krzysztof Kwiatkowski powiedział, iż wszystko przemawia za rozwojem energetyki odnawialnej. Podpisany na spotkaniu apel daje nadzieje na rozbudowę tej gałęzi w Polsce.

Źródło: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ