IKEA buduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie

Widok z lotu ptaka na instalację fotowoltaiczną należącą do IKEA Industry na terenie fabryki w Paços de Ferreira w Portugalii
© IKEA

Ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej należącej do IKEA Industry. Inwestycja jest realizowana w Babimoście na terenie zakładów IKEA. Przewidzianych jest aż 37 tysięcy paneli fotowoltaicznych. To będzie jedna z największych tego typu farm w Polsce i Europie.

Jak wynika z danych przedstawianych na oficjalnej stronie sklepu, IKEA w latach 2011–2016 zainwestowała prawie miliard złotych w odnawialne źródła energii w Polsce. Plan ekologiczny firmy zakłada, że firma stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 roku (fabryki planują znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla).

20 maja 2022 roku w polskim Babimoście rozpoczęto budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju, jak i Europie. Inwestycja realizowana jest na terenie gruntów produkcyjnych IKEA Industry. Poza Babimostem także w Zbąszynku pojawią się nowe panele fotowoltaiczne.

Grupa pracowników IKEA Industry na polu w Babimoście i trzymająca panel fotowoltaiczny
Ceremonia rozpoczęcia budowy instalacji fotowoltaicznej IKEA Industry w Babimoście w Polsce, 20 maja 2022 r.
© IKEA

Instalacje słoneczne stawiane na fabrykach mają liczyć 37 tysięcy paneli o łącznej mocy 19 MW. Jak twierdzi IKEA, jest ona gotowa do kontynuowania projektu również na innych budynkach fabrycznych należących do niej. Przeszkodą w sprawnym poszerzeniu potencjału energii odnawialnej w tym zakresie firmy jest jednak trudność uzyskania zezwoleń i powolność procedur budowlanych.

Inwestycje IKEA w odnawialne źródła energii to także infrastruktura IKEA Retail zorganizowana na dachach sklepów czy centrów dystrybucyjnych. Poza energią słoneczną firma posiada również 6 farm wiatrowych w Polsce, które produkują około 400 GWh energii elektrycznej w skali roku. Farmy słoneczne w Babimoście i Zbąszynku to kolejne etapy zmian prowadzących do proekologicznej produkcji IKEA.

Źródło: IKEA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *