Gmina Wiśniowa chce postawić na geotermię

Gmina Wiśniowa chce postawić na geotermię

Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkarpacka gmina Wiśniowa może zbadać zasoby wód termalnych w swoim regionie. Projektowane parametry złóż są bardzo obiecujące.

Energia geotermalna to nic innego jak energia cieplna z wnętrza Ziemi, gromadząca się w wodach i skałach głęboko pod skorupą ziemską. Choć to odnawialne źródło energii ma ogromny potencjał, nadal nie jest ono zbyt popularne w Polsce. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dąży jednak do rozpowszechnienia idei geotermii wśród polskich samorządów, m.in. poprzez program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

Geotermia należy do najbardziej stabilnych, ekonomicznych i efektywnych OZE. Szacujemy, że niemal połowa Polski zawiera potencjał geotermalny. Drogą do wykorzystania tego rodzimego, naturalnego zasobu są przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Jednym z takich przedsięwzięć jest „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie gminy Wiśniowa”, które otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 29,5 mln zł. Całkowity koszt projektu to 31,5 mln zł.

Przedsięwzięcie przewiduje wykonanie otworu badawczego Wiśniowa GT-1 o głębokości 4705 metrów oraz przeprowadzenie badań hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych. Z dofinansowania będą opłacone również prace przygotowawcze i roboty końcowe (montaż i demontaż urządzeń wiertniczych, droga dojazdowa, rurociąg zrzutowy), w tym także rekultywacja terenu i utylizacja odpadów.

Zasoby geotermalne na terenie gminy Wiśniowa zdają się być bardzo obiecujące. Przewidywane parametry wody termalnej w zbiorniku kredy dolnej to około 85 stopni Celsjusza, przy wydajności 180 metrów sześciennych na godzinę oraz nawet 100 °C w zbiorniku jury górnej, przy wydajności 40 m3/h.

Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW

Po dokładnym zbadaniu faktycznych zasobów geotermalnych w gminie, konieczna będzie ocena ekonomiczna sensowności wykorzystania gorących wód w lokalnym ciepłownictwie i produkcji energii elektrycznej. W przypadku pozytywnych wniosków kolejnym krokiem będą już działania inwestycyjne.

Wiśniowa ma charakter głównie rolniczy, dlatego wykorzystanie terenów do geotermii byłoby dla gminy niezwykle korzystne – zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekologicznym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gmina Wiśniowa chce postawić na geotermię | ekoetos.pl