Jak walczyć ze smogiem? Organizacje pozarządowe proponują sposoby

Zanieczyszczenie środowiska
Smog nad miastem

Smog stał się ogromnym problemem nie tylko w dużych miastach kraju. Propozycje zmian potrzebnych w obszarze jakości powierza, przedstawiło podczas Okrągłego Stołu na Rzecz Poprawy Jakości Powietrza aż siedem organizacji pozarządowych.

Do rozmów doszło 28 lutego br., gdy w ramach Okrągłego Stołu organizacje pozarządowe spotkały się z przedstawicielami rządu. Na moment spotkania wybrano toczące się właśnie w Unii Europejskiej kluczowe negocjacje w sprawie kształtu nowych regulacji antysmogowych. Ostateczny kształt przepisów wpłynie na podejmowane w Polsce w najbliższym czasie działania antysmogowe, co ma znaczenie dla zdrowia mieszkańców.

W środowym spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, NIK-u, samorządów i środowisk naukowych.

TYTULOWE 14 | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/

Organizacje pozarządowe wypowiedziały się na temat:

  • wpływu jakości powietrza na zdrowie Polaków;
  • zmniejszania emisji z domowych instalacji grzewczych i wsparcia dla najuboższych w tym zakresie;
  • transportu oraz wykluczenia transportowego;
  • wdrażania, a także egzekwowania przepisów.

Walka ze smogiem to w Polsce wyzwanie cywilizacyjne. Wiedzą o tym obywatele, którzy mówią dość i coraz częściej idą do sądu, aby domagać się czystego i zdrowego powietrza. Potrzebujemy pilnych, antysmogowych działań naprawczych i to właśnie listę takich działań przekazaliśmy przedstawicielom rządu i instytucji zajmujących się ochroną środowiska – mówiła Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Konkretne propozycje przedstawione przedstawicielom rządu przez organizacje ekologiczne dotyczyły finansowania programu Czyste Powietrze, prefinansowania wymiany pieców dla najuboższych, atrakcyjnych taryf dla użytkowników pomp ciepła oraz wprowadzania Stref Czystego Transportu.  

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *