Korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) to ciepłolubny motyl nocny, który pojawił się Polsce kilka lat temu, co ma najprawdopodobniej związek z ocieplającym się klimatem. Dla zdrowia ludzi i zwierząt może być niebezpieczny kontakt z gąsienicą ćmy, a dokładnie z jej włoskami.
Mogące stanowić zagrożenie larwy korowódki dębówki pojawiają się już od maja. Przestrzegały przed nimi Lasy Państwowe, teraz komunikat wydał np. Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.
Co to jest korowódka dębówka?
Korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) jest niewielkim gatunkiem motyla nocnego o krępym ciele i barwie brunatnoszarej. Należy do rodziny korowódkowatych. Przednie skrzydła ćmy mają długość około 1,5 cm, a ciało ok. 2,5 cm. Postać dorosła owada nie jest niebezpieczna.
Szara, niepozorna ćma posiada gąsienicę, która może stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Larwa motyla żeruje nocą, najczęściej na liściach dębu, chociaż może znajdować się również na gatunkach innych drzew liściastych. Co ciekawe, na jednym drzewie może znajdować się ich nawet 100 tys. Owady wędrują w regularnym szyku po pniach i gałęziach drzew. Od tego naturalnego korowodu pochodzi nazwa owada.
Korowódka dębówka – na czym polegają zagrożenia?
Larwa korowódki dębówki pokryta jest trującymi włoskami już od pierwszego dnia życia. Każda gąsienica ma ok. 60 tys. parzących włosków o długości 2 milimetrów, a ich zadaniem jest obrona owada przed wrogami naturalnymi. Gdy gąsienica poczuje się zagrożona, to może wystrzelić w powietrze te włoski, a one unoszone przez wiatr są w stanie przemierzyć nawet kilka kilometrów.
Włoski korowódki dębówki są kruche i łamliwe, wypełnione różnymi proteinami i parzącym płynem, zwanym thaumetopoeiną. Po kontakcie ze skórą lub oczami substancja może wywoływać nieprzyjemne uczulenia i podrażnienia, oraz częste objawy groźne dla zdrowia.
Bezpośredni kontakt z gąsienicą korowódki dębówki powoduje zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną, występują czasem wymioty oraz wysypka.
Co zrobić po kontakcie z gąsienicą korowódki dębówki?
W przypadku kontaktu z gąsienicą korowódki dębówki należy zdjąć ubranie, ponieważ mogą znajdować się na nim włoski, a następnie wyprać je w temperaturze wynoszącej min. 60 stopni Celsjusza. Jeśli włoski znajdują się bezpośrednio na skórze, można je usunąć za pomocą taśmy klejącej. Należy w tym celu przykleić taśmę klejącą na skórę i oderwać zdecydowanym ruchem. W razie potrzeby można czynność powtarzać.
Podrażnione miejsca zaleca się przemyć wodą i w żadnym wypadku nie drapać. Gdy włoski gąsienicy dostaną się do oczu albo spowodują silną reakcję alergiczną, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Podczas ostatnich lat specjaliści zaobserwowali w Polsce silne namnażanie korowódki dębówki. Za przyczynę uznaje się wysokie temperatury. Ryzyko kontaktu gąsienicy z człowiekiem zwiększają nawałnice oraz silny wiatr zwiewający korowódki dębówki, oraz ich gniazda z drzew.
Korowódka dębówka zwalczana jest przez opryski. Stosują je np. leśnicy