Lego bez ropy? W zamian odnawialny plastik

Lego
Lego pracuje nad technologią zastąpienia ropy używanej do produkcji klocków tworzywami odnawialnymi Fot. Pixabay

Producent kultowych klocków Lego ogłosił w środę, że ropa wykorzystywana w produkcji zabawek produkowanych przez Firmę wkrótce zostanie zastąpiona, odnawialnym i umożliwiającym recykling plastikiem, lecz droższym plastikiem. Zmiany mają nastąpić do 2030 r. W chwili obecnej Lego jest już po podpisaniu umów z producentami, mającymi zabezpieczyć długoterminowe dostawy.

Firma Lego, która rocznie sprzedaje miliardy plastikowych klocków, przetestowała ponad 600 różnych materiałów, aby opracować nowe tworzywo, które do 2030 r. całkowicie zastąpi klocki wykonane z ropy naftowej. – poinformowała CNN.

Żywica odnawialna to większe koszty

Według informacji podanych przez portal Lego zamierza stopniowo obniżać zawartość oleju w swoich klockach, płacąc nawet o 70% więcej za certyfikowaną żywicę odnawialną. Użycie plastiku podlegającego recyklingowi ma prowadzić do zwiększonej sprzedaży i, co za tym idzie, produkcji zabawek.

„Oznacza to znaczny wzrost kosztów produkcji klocka Lego” – powiedział agencji Reuters dyrektor generalny Niels Christiansen.

„Jako właściciel rodziny, która stawia na zrównoważony rozwój, uważamy za przywilej, że możemy zapłacić więcej za surowce, nie pobierając przy tym dodatkowych opłat od klientów” – powiedział Christiansen.

Ekologiczne zmiany w czasach plastiku z ropy

Zmiany w produkcji klocków Lego następują w obliczu nadwyżki taniego, zwykłego plastiku, napędzanego inwestycjami dużych firm naftowych w petrochemikalia. Przewiduje się, że tworzywa sztuczne będą generować nowy popyt na ropę w ciągu najbliższych kilku dekad.

Dostawcy Lego wykorzystują odpady biologiczne, takie jak olej kuchenny czy tłuszcz z przemysłu spożywczego, a także materiały pochodzące z recyklingu, aby zastąpić pierwotne paliwa kopalne w produkcji tworzyw sztucznych.

Rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub odnawialnych cały czas raczkuje. Częściowo wynika to z tego, że większość dostępnych surowców jest wykorzystywana do produkcji dotowanego biodiesla, który jest dodawany do paliw stosowanych w transporcie.

Istotna jest cena

Według Neste – największego na świecie producenta surowców odnawialnych, cena plastiku opartego na paliwach kopalnych stanowi połowę lub jedną trzecią ceny zrównoważonych rozwiązań.

„Czujemy teraz większą aktywność i chęć inwestowania w to niż rok temu” – powiedział Christiansen.

Według grupy lobbingowej PlasticsEurope około 90% całego plastiku wytwarza się z pierwotnych paliw kopalnych.

Źródło: CNN

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lego bez ropy? W zamian odnawialny plastik | ekoetos.pl