Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła w 2023? – wszystko co trzeba wiedzieć

,
IMG 0846 • ekoetos.plPompy ciepła stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła w Polsce. To urządzenia, które nie tylko przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania, ale także mają pozytywny wpływ na środowisko. Jednak, inwestycja w pompę ciepła może być kosztowna. Dlatego też warto wiedzieć, że istnieje szereg programów dofinansowania, które mogą znacząco pomóc w sfinansowaniu zakupu i montażu pomp ciepła. W tym artykule omówimy, jakie są dostępne programy dofinansowania w 2023 roku i jakie warunki trzeba spełnić, aby z nich skorzystać.

Czym jest pompa ciepła?

Na początek, zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących dofinansowania, warto zrozumieć, czym dokładnie jest pompa ciepła i dlaczego jest tak atrakcyjną opcją. Zasada działania pomp ciepła jest dość prosta – te urządzenia pozyskują ciepło z powietrza, gruntu lub wody i przekazują je do systemu grzewczego w budynku. Pompa ciepła działa na zasadzie odwracalnego procesu chłodzenia, co oznacza, że może także służyć do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.

Takie rozwiązanie przekłada się na wiele korzyści, z których dwa najważniejsze to:

  • Pompa ciepła pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku, co przekłada się na mniejsze rachunki za energię.
  • Pompy ciepła są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne piece opalane węglem czy gazem, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji ani dwutlenku węgla podczas pracy.

Najczęściej podnoszonym argumentem przeciwko wymianie dotychczasowego źródła ogrzewania na pompę ciepła jest kwestia finansowa. Można jednak obniżyć koszty takiej inwestycji poprzez udział w jednym z dostępnych programów dofinansowania.

Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku?

Aktualnie można wziąć udział w co najmniej pięciu ogólnopolskich lub lokalnych programach dofinansowania, które pozwalają uzyskać wsparcie finansowe na zakup oraz montaż pompy ciepła. Należą do nich:
1. Mój Prąd 5.0: Ten program Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowanie na zakup różnych urządzeń, w tym pomp ciepła. Kwota dofinansowania wynosi maksymalnie 50% kosztów instalacji i zależy od rodzaju urządzenia. Można w ten sposób zyskać nawet do 28 000 zł w przypadku pomp gruntowych. Środki są jednak wypłacane dopiero po zakończeniu inwestycji. Program skierowany jest do osób wytwarzających energię na potrzeby gospodarstw domowych, które nie korzystały wcześniej z programu „Mój Prąd”.
2. Moje Ciepło: Program wspiera zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Dofinansowanie wynosi do 30% udziału w kosztach kwalifikowanych, z możliwością zwiększenia do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 21 000 zł.
3. Czyste Powietrze: Program ten oferuje dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynku, obejmującą instalację pompy ciepła. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów. Podstawowy poziom to 66 000 zł, podwyższony wynosi 99 000 zł, a najwyższy – 135 000 zł. Program jest dostępny dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
4. Ogrzej się z Tauronem 2023: Dofinansowanie na termomodernizację dla właścicieli domów. Kwota, jaką można otrzymać, jest uzależniona od wieku budynku. W przypadku najstarszych domów, oddanych do użytku przeć 1971 rokiem, maksymalna kwota na instalację pompy ciepła wynosi 4 400 zł. Dla nowszych budynków, wybudowanych po 2011 roku, kwota ta spada do 1 900 zł.
5. Stop Smog: Ten program jest adresowany do osób o najniższych dochodach na terenie gmin objętych uchwałą antysmogową. Dofinansowanie obejmuje wymianę źródła ciepła, termomodernizację, wymianę okien i drzwi, fotowoltaikę i wiele innych działań. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 53 000 zł, ale często nie więcej, niż 70% inwestycji,

Warunki uzyskania dofinansowania na pompę ciepła

Oprócz różnic w dostępnych programach dofinansowania, istnieją pewne ogólne warunki, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła:

  • Konieczność posiadania odpowiedniego miejsca do montażu pompy ciepła.
  • Wybór pompy ciepła spełniającej określone normy i kryteria programu.
  • Zgodność z regulaminem danego programu oraz dostarczenie kompletnych dokumentów i wniosków.
  • Może być wymagane przeprowadzenie audytu energetycznego budynku lub określenie jego parametrów.

Warto również pamiętać, że programy dofinansowania są okresowe i mogą ulegać zmianom. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie ofert i zaktualizowanych informacji na stronach internetowych odpowiednich instytucji. Przykładem mogą być planowane zmiany w programie “Czyste Powietrze”, które wprowadzają wymagania w zakresie potwierdzenia klasy energetycznej efektywności urządze. Niewykluczone, że dotacje zostaną ograniczone do pomp należących co najmniej do klasy A++.

Czy warto starać się o dofinansowanie pompy ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła może przynieść wiele korzyści, zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Dzięki dofinansowaniu można znacząco zmniejszyć koszty zakupu i montażu takiego urządzenia. Warto sprawdzić zasady aktualne obowiązujących programów, bo niewykluczone, ze spełnia się warunki otrzymania takiego wsparcia finansowego.

Autor: Paweł Pałasz

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ