Modraszek ikar – jak wygląda klejnot polskich łąk?

Modraszek ikar
Modraszek ikar - samiec Fot. Pixabay

Świat rodzimej entomofauny widzimy najlepiej z perspektywy leżenia na kocu rozłożonym na letniej łące. Owady oglądane z tak bliska fascynują i można je obserwować całymi godzinami. Dobrze jest umieć nazywać je z imienia i nazwiska, czyli znać nazwy rodzajowe i gatunkowe. Dlatego, przedstawiamy modraszka ikara – klejnot polskich łąk.

Modraszek ikar jest niewielkim motylem, w związku z czym położenie się na łące, pozwoli przyjrzeć się mu dokładnie i dostatecznie dobrze zobaczyć jego urodę. Oczywiście, może nie tak dobrze, ale stojąc, także jesteśmy w stanie dostrzec tego motyla o niebywale pięknym kolorze.

Modraszek ikar
Fot. 1 Modraszek ikar – samiec
Źróło: Pixabay

Gdzie występuje modraszek ikar?

Modraszek ikar (Polyommatus icarus) zamieszkuje cała Europę, aż po Arktykę. Spotykany jest w górach do wysokości 2000 m n.p.m.

Modraszka ikara spotkamy na łąkach zarówno suchych, jak i wilgotnych, przeważnie w środowiskach otwartych tj. skraje pól, polany, tereny ruderalne i ugory.

Jak wygląda modraszek ikar?

Modraszek ikar (Polyommatus icarus) jest motylem dziennym z licznej rodziny modraszkowatych. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, gdyż rozpiętość skrzydeł modraszka ikara wynosi 2,7-3,4 cm. Uwagę zwraca błękitny, właściwie zgodnie z nazwą modrakowy, kolor samca.

Co charakterystyczne, u modraszka ikara występuje silnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce mają skrzydła jasnoniebieskie do fioletowych z białą strzępiną na brzegach. Samice mają skrzydła brunatne, często z niebieskim nalotem i pomarańczowymi plamkami wzdłuż zewnętrznego brzegu. Spód skrzydeł samca modraszka ikara jest jasnoszary, a samicy szarobrunatny z rysunkiem w postaci licznych punktów.

Modraszek ikar
Fot. 2 Samica modraszka ikara
Autorstwa Charles J Sharp – Praca własna, from Sharp Photography, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38297121

Od plamek znajdujących się na spodzie motyla pochodzi łacińska nazwa rodzajowa owada – Polyommatus (inna nazwa to mnogooczak ikar), która oznacza wiele oczu. Nazwa gatunkowa zapożyczona została z mitologii greckiej – mitu o Ikarze.

Modraszek ikar bywa mylony z modraszkiem lazurkiem.

Jak wygląda gąsienica modraszka ikara?

Gąsienica modraszka ikara opisywana jest jako podobna do stonogi, bladozielona z cienkimi żółtawymi paskami po bokach, krótko owłosiona.

Gąsienica mnogooczaka ikara żyje na komonicy zwyczajnej, lucernie, koniczynie, wyce, wilżynie i innych roślinach bobowatych (Fabaceae). Dorosły motyl żywi się nektarem. Pojawia się w dwóch (niekiedy w trzech) pokoleniach, składając jaja pojedynczo na liściach, pędach lub kwiatach roślin żywicielskich.

Modraszek ikar
fot. 3 Modraszek ikar – samiec
Źródło: Pixabay

Gąsienica modraszka ikara często bywa odwiedzana przez mrówki zlizujące wydzielinę z gruczołów analnych motyla. Przepoczwarcza się na powierzchni gleby pod rośliną pokarmową. Poczwarka jest gładka, błyszcząca, barwy oliwkowobrunatnej.

Modraszek ikar zimuje w stadium na wpół wyrośniętej larwy.

Na spotkanie z modraszkiem ikarem możemy wybrać się już od początku kwietnia, aż do połowy października. Warto odszukać go wśród pachnącej łąkowej roślinności. Może to on sam przyciągnie naszą uwagę swoim subtelnym pięknem, które niektórzy stawiają nawet ponad urodę pazia królowej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Modraszek ikar – jak wygląda klejnot polskich łąk? | ekoetos.pl