Ponad 30 ośrodków naukowych i firm z całej Europy uczestniczy w projekcie badawczym FRONTSH1P, którego celem jest opracowanie ekologicznych technologii dla gospodarki o obiegu zamkniętym.
Projekt nazywany jest „najbardziej polskim projektem europejskim”, ponieważ bierze w nim udział aż 11 polskich instytucji – w tym Politechnika Łódzka.
Dzięki współpracy uczestników projektu, opracowywane będą tzw. „pętle” zajmujące się problematyką minimalizacji produkcji odpadów. Każda z nich zajmie się odpowiednio ściekami, odpadami z tworzyw sztucznych i gumy, żywnością i komunalnymi odpadami organicznymi oraz opakowaniami drewnianymi.
Jak informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach projektu powstanie Terytorialny Klaster Inicjatyw o Obiegu Zamkniętym, skupiający siły uczelni i firm regionu łódzkiego. Przewiduje się, że dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań emisja dwutlenku węgla w województwie spadnie nawet o 2-3%. Doświadczenia uzyskane w trakcie projektu będą mogły być powielane w innych województwach.
Budżet projektu wynosi 19 mln euro. Środki pochodzą z programu Horyzont 2020 z konkursu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal).
Źródło informacji: Politechnika Łódzka