Na niezwykłe wydarzenie dla miłośników dzikiej przyrody zapraszają Lasy Państwowe, wspólnie z chiropterologami. W ostatnim tygodniu sierpnia na terenie wielu nadleśnictw w całej Polsce odbędą się wykłady otwarte, wieczorne spacery i nocne obserwacje.
W ostatni weekend sierpnia od 1997 roku w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.
– Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.
Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce. Leśnicy w różnych częściach kraju zaplanowali dla gości różnorodne atrakcje, wśród których znajdą się:
- wykłady otwarte;
- zajęcia edukacyjne dla dzieci;
- wieczorne spacery po lesie;
- obserwacje nocnych wylotów nietoperzy;
- namierzanie detektorami.
Warto śledzić także profil główny Lasów Państwowych na Facebooku, gdzie zorganizowany zostanie webinar z chiropterologiem.
Mapa z lokalizacjami poszczególnych wydarzeń znajduje się TUTAJ, a szczegóły należy sprawdzić na stronach poszczególnych nadleśnictw, które znajdują się na mapie.
Źródło: Lasy Państwowe