Prezydencka akcja na rzecz lasów bez śmieci

Para prezydencka w towarzystwie dzieci zaangażowanych w akcję sprzątania lasów
© Lasy Państwowe

„SprzątaMy” to zainicjowana przez Andrzeja Dudę i jego małżonkę akcja propagująca sprzątanie lasów. Tegoroczna edycja jest już trzecią tego typu i została przeprowadzona w Nadleśnictwie Skierniewice.

Rok w rok z polskich lasów wywozi się około 110 tys. m3 pozostawionych przez ludzi odpadów. W ciągu ostatnich lat na ich uprzątnięcie państwo wydało 20 mln złotych. Akcja „SprzątaMy” ma za zadanie pobudzić odwiedzających lasy do nieśmiecenia i sprzątania.

Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji trzeciej edycji akcji podkreślił negatywne konsekwencje wnikania zanieczyszczeń do gleby. Ponadto zwracał się z prośbą, by opuszczać las w takim stanie, w jakim go zastaliśmy.

Znaczenie zainicjowanej przez Parę Prezydencką akcji podkreślał Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Mówił on, że głowa państwa daje przykład, w jaki sposób należy zachować się będąc w lesie. Apelował także, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci.

lasy panstwowe smieci w lesie infografika | ekoetos.pl
© Lasy Państwowe

Pierwsza edycja akcji „SprzątaMy” odbyła się w 2019 roku i zmobilizowała do działania nieco ponad 43 tys. wolontariuszy. Organizatorzy co roku starają się uświadamiać i aktywizować coraz więcej osób.

W tym roku Lasy Państwowe uruchomiły w tym celu w social mediach hashtag #Zabierz5zLasu, pod którym można publikować zdjęcia zebranych przynajmniej pięciu odpadów podczas swojej wycieczki do lasu. Wszystkie te działania mają sprawić, że leśna przyroda w Polsce będzie wolna od śmieci.

Źródło: Lasy Państwowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *