Oczekiwane ograniczenia i zmiany w polowaniach już blisko. Wiceminister Dorożała przejmuje sprawy

mysliwi na polowaniu

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała dostrzega problemy związane z polskim myślistwem. Ograniczenie polowań z noktowizorami, utrzymanie zakazu polowań w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia oraz objęcie zakazem polowań części gatunków ptaków to tylko przykładowe ze zmian, których konieczność widzi Wiceminister. O swoich planach rozmawiał z Łowczym Krajowym i Prezesem PZŁ i Koalicją Niech Żyją.

O nadchodzących aktualizacjach dotyczących myślistwa i prowadzenia polowań w Polsce Wiceminister klimatu i Środowiska Maciej Dorożała poinformował też na swoim profilu społecznościowym „X” oraz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. W proponowanych zmianach Dorożała porusza ważne kwestie od dawna zauważane przez środowiska przyrodników i wzbudzające liczne protesty. Wiceminister wsłuchał się w głosy zaangażowanych środowisk i odniósł do problemów. W najbliższym czasie chce np. zakazu polowania na dzikie ptaki.

Chodzi o realizację postulatu koalicji „Niech żyją”, dotyczącą ochrony części dzikich ptaków w Polsce. Przedstawiłem już nowemu Łowczemu Krajowemu listę gatunków, do których nie można byłoby już więcej strzelać. Chodzi m.in. o jarząbka czy cyraneczkę. Generalnie na liście są ptaki, które w większości są związane ze środowiskiem wodno-błotnym. Propozycja ta była konsultowana z naukowcami, jak i częścią środowiska myśliwych. Chciałbym, by zmiany w tej sprawie zaczęły funkcjonować, tak szybko jak to możliwe – powiedział Dorożała w rozmowie z PAP.

Zakaz polowań ma obejmować 13 gatunków dzikich ptaków. Są to gęsi białoczelna, gęgawa i zbożowa, kaczka głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. Na liście jest także łyska, bażant, kuropatwa, słonka i gołąb grzywacz.

screen | ekoetos.pl

Kolejne zmiany planowane przez Wiceministra dotyczą wprowadzenia czasowego moratorium na lochy dzika.

Dzisiaj polowania na ciężarne lochy jest nieakceptowalne również przez część środowiska myśliwych. Dlatego rozmawiać będziemy o wprowadzeniu okresów ochronnych na lochy – mówił Dorożała dla PAP.

Mają nastąpić także ograniczenia w polowaniach zbiorowych, wprowadzenie elektronicznego dziennika wyjść na polowania przez myśliwych, ograniczenie polowania noktowizją (dopuszczona między czerwcem a końcem sierpnia). Wiceminister powiedział również, że sceptycznie podchodzi do zmniejszenia wieku myśliwych, o co postuluje środowisko łowieckie. Wypowiedział się także o zniesieniu zakazu polowań na wilki i łosie:

Nie ma stole takich pomysłów, aby znieść moratorium na łosia, albo przywrócić polowania na wilki. (PAP)

Zmiany w zasadach polowań wprowadzane przez Wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożałę są długo oczekiwane przez osoby związane z polską przyrodą, a także są wynikiem długoletnich postulatów organizacji ekologicznych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *