Podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X, samorząd Warszawy podpisał umowę między innymi z firmą Danfoss. Porozumienie na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla nastąpiło na peronie stacji Stadion Narodowy. Chodzi o możliwość wykorzystania ciepła odpadowego metra do ogrzewania mieszkań i budynków użyteczności publicznej w okolicy. To innowacyjny projekt.
Jak podaje Uniwersytet Aalborg, dostępna nadwyżka ciepła w samej Warszawie jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie co najmniej 275 tysięcy osób. Ciepło z metra ma być przedmiotem współpracy publiczno-prywatnej.
– Firma Danfoss podpisała dziś [1.02.2024 r. – przypis redakcji] porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce i Grupą Rambøll. Pierwszym krokiem publiczno-prywatnej współpracy będzie zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej – podaje Danfoss Poland w komunikacie.
Podpisane memorandum to ważny krok w wykorzystaniu ogromnych ilości istniejącego już ciepła odpadowego w Warszawie oraz innych europejskich miastach.
– Jako Ambasada Królestwa Danii z siedzibą w Warszawie cieszymy się, że możemy pomóc w realizacji tego projektu, który jest doskonałym przykładem polsko-duńskiej współpracy w zakresie efektywności energetycznej i rozwoju miast – przekazał Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.
Ciepło nadmiarowe można wykorzystać nie tylko z metra, ale także z oczyszczalni ścieków, klastrów przemysłowych i centrów danych. Jak powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, cytowany przez portal um.warszawa.pl. „technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii”.