PAS apeluje o wsparcie efektywności energetycznej

PAS apeluje o wsparcie efektywności energetycznej

W zeszłym tygodniu Polski Alarm Smogowy wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku poprawy efektywności energetycznej w różnych sektorach gospodarki w Polsce.

Jak podaje Polski Alarm Smogowy (PAS), zlecone przez niego badanie cen paliw stałych wykazało olbrzymi wzrost cen w handlu detalicznym. Od stycznia 2021 roku średnia cena węgla wzrosła o 101%, cena pelletu o 89%, a drewna kawałkowego o 74%. W związku z tymi drastycznymi wzrostami cen, PAS wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego wzmożenie działań rządu w kierunku poprawy efektywności energetycznej w Polsce.

PAS podkreśla w apelu ogrom marnowanego potencjału efektywności energetycznej i konieczność jej poprawy nie tylko w budownictwie, ale również w przemyśle i transporcie. Przewiduje także, że zapotrzebowanie na ogrzewanie budynków mogłoby zostać zmniejszone w najbliższych latach ponad dwukrotnie, co przy obecnej inflacji i cenach energii byłoby niezwykle korzystne.

Najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta której nie zużyjemy, dlatego apelujemy do premiera Morawieckiego o intensywne działania na rzecz efektywności energetycznej, które nie tylko pozwolą rozwiązać problem smogu i ograniczą emisje gazów cieplarnianych, ale również zapewnią polskim gospodarstwom domowym dostęp do ciepła w przystępnej cenie.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego

Obecnie rząd pracuje nad zmianami do Polityki Energetycznej Państwa.

Z pełną treścią apelu można się zapoznać pod tym linkiem.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *