Transformacja energetyczna w dobie kryzysu

Wiele palników gazowych

Konferencja Gazterm była okazją do przedstawienia oraz przedyskutowania polityki energetycznej w kontekście trudnej sytuacji na europejskim rynku.

Głównymi tematami spotkania był gaz i jego znaczenie w krajowej gospodarce oraz plany związane z polityką energetyczną i przyszłością odnawialnych źródeł energii. Podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio powiedział, że krajowy i europejski sektor energetyczny są aktualnie w przełomowym momencie. Jest to związane z agresywną polityką Władimira Putina, także w dziedzinie gazowej.

Jak jednak podkreślił wiceminister, jeszcze przed agresją na Ukrainę Polska była przygotowana na utrudnienia w dostępie do rosyjskiego gazu, czego dowodem jest m.in. rozbudowa infrastruktury do jego przesyłu, a także przeprowadzana wielokierunkowa dywersyfikacja.

Rosyjski szantaż energetyczny zmotywował działania mające na celu derusyfikację dostaw, a także rozbudowę odnawialnych źródeł energii. Podczas konferencji wiceminister potwierdził, iż Polska stoi przed sporym wyzwaniem w postaci transformacji energetycznej, podkreślając jednocześnie, że energetyka odnawialna cieszy się dużym uznaniem i poparciem rządu. W szczególności wskazał na geotermię, która jest w stanie wyprodukować czystą, zeroemisyjną energię elektryczną.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *