Paulina Hennig-Kloska: Chcemy ograniczyć wycinki, dając lasom nową, wiodącą funkcję – funkcję społeczną

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej (Fot. gov.pl)

Utworzenie lasów społecznych to topowy temat od wielu miesięcy. Wczoraj podczas konferencji prasowej padły konkretne zapowiedzi i deklaracje. Wiadomo, wokół jakich miast zostaną utworzone lasy społeczne. Powstanie także „mapa drogowa”.

Jedną z kluczowych rekomendacji wypracowanej podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach jest stworzenie planu ochrony dla lasów na terenie kraju o wiodącej funkcji społecznej. W pierwszej kolejności lasy społeczne powstaną wokół m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania, Trójmiasta czy Wrocławia.

Gdzie powstaną pierwsze lasy społeczne?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że zwróci się do dyrektora Lasów Państwowych z prośbą o stworzenie „mapy tzw. lasów społecznych” w obrębie 9 aglomeracji”. Chodzi m.in. o takie obszary leśne, które są wykorzystywane rekreacyjnie.

Przygotujemy mapę drogową do tworzenia lasów społecznych dla 9 największych aglomeracji – Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Trójmiasto, Szczecin, Bydgoszcz/Toruń. Chcemy ograniczyć tam wycinki, dając tym lasom nową, wiodącą funkcję – funkcję społeczną. Będą one służyć 5,6 mln okolicznych mieszkańców – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.

1 5 | ekoetos.pl

Prace nad tworzeniem lasów społecznych w 9 lokalizacjach aglomeracyjnych będą prowadzone w zespołach złożonych z przedstawicieli właściwych nadleśnictw, regionalnej i generalnej dyrekcji Lasów Państwowych, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, strony społeczno-przyrodniczej, przemysłu drzewnego, lokalnych usług leśnych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa, a także samorządu.  Systemowe rozwiązania regulujące zasady dialogu ograniczą ryzyko konfliktów na etapie realizacji gospodarki leśnej – wskazał podczas konferencji wiceminister Mikołaj Dorożała.

2 2 | ekoetos.pl

Kompromis strony społecznej i Lasów Państwowych

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych do 25 czerwca 2024 przedstawi wypracowane zmiany kierunkowe na podstawie rekomendacji Ogólnopolskiej Narady o Lasach i prac zespołów lokalnych ze wskazaniem konkretnych obszarów lasów zakwalifikowanych jako społeczne na terenie danej dyrekcji regionalnej LP.

Podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach osiągnęliśmy kompromis pomiędzy Lasami Państwowymi a stroną społeczną i przyrodniczą co do funkcji przyrodniczych lasów. Dziś stoimy przed szansą powiększenia w Polsce liczby rezerwatów. Liczymy na stworzenie kilkuset nowych – dodał wiceminister Dorożała.

Aktualizacja moratorium na ograniczenie wycinki lasów

Moratorium będzie kontynuowane – do 15 czerwca Dyrektor Generalny Lasów Państwowych  przygotuje jego aktualizację, opierając się na zasadach, że łączny obszar objęty moratorium nie może być mniejszy niż obecnie, aktualizacja powinna zachować ideę ochrony najcenniejszych drzewostanów oraz uwzględniać prowadzenie prac przez lokalne przedsiębiorstwa leśne, a nowy dokument powinien uwzględniać uwagi strony społeczno-przyrodniczej do zaproponowanej aktualizacji – ogłosiła minister Paulina Hennig-Kloska.

Minister dodała także, że do Lasów Państwowych zostanie przekazane polecenie dot. przeprowadzenia analizy możliwości rezygnacji z rębni całkowitych, które budzą znaczne kontrowersje społeczne.

W kontynuowaniu moratorium nie przewidujemy rewolucji, jednak każda aktualizacja będzie wymagała zgody strony przyrodniczej i strony społecznej. Robimy to po to, aby maksymalnie dopasować je do aktualnej rzeczywistości lokalnej i posłuży rozwiązaniom systemowym – dodał wiceminister Mikołaj Dorożała.

Podczas konferencji prasowej podjęto także temat pisma do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie wycofania wniosków sądowych dotyczących organizacji przyrodniczych, które protestowały przeciw wycinkom w lasach w ciągu ostatnich lat.

Natomiast od maja br. rozpoczną się konsultacje wewnątrz resortu klimatu i środowiska w sprawie rozporządzenia dotyczącego zaprzestania spalania pełnowartościowego drewna w energetyce zawodowej. Jest to odpowiedź na postulaty dwóch grup – ekologów i przemysłu drzewnego.

Źródło: MKiŚ

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paulina Hennig-Kloska: Chcemy ograniczyć wycinki, dając lasom nową, wiodącą funkcję - funkcję społeczną | ekoetos.pl