Zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów powołany!

Powołanie zespołu do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów
Powołanie zespołu do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów Fot. Pixabay

Zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów powołała 6 czerwca 2024 r. Ministra klimatu i środowiska. W skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, miast, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych. Zespół działał będzie pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały.

Jak podaje MKiŚ, zadaniem zespołu jest opracowanie założeń aktów prawnych ustanawiających zasady wzmocnienia ochrony drzew i krzewów oraz sformułowanie rekomendacji i opinii dla Ministra dotyczących zmian przepisów prawa zapewniających ochronę drzew i krzewów.

Mamy świadomość konieczności działań w zakresie ochrony przyrody, która jest naszym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatycznymi i nadmierną emisją CO2. Najnowsze badania pokazują jednak, że ocieplający się klimat może znacząco obniżyć skuteczność roślin w zakresie pochłaniania CO2. Musimy więc zintensyfikować ochronę drzew i krzewów – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podkreślił także znaczenie powstania zespołu do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów w kontekście miast.  

Wychodzimy też naprzeciw oczekiwaniom społecznym. W ciągu ostatnich lat drzewa zniknęły z najbardziej reprezentacyjnych miejskich przestrzeni. Trwające od lat wycinanie drzew, krzewów, likwidacja zielonych skwerów, klombów i trawników, realizowane były przy sprzeciwie mieszkańców miast, świadomych konsekwencji jakie niesie za sobą betonoza. Czas to zmienić – dodał wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Źródło: MKiŚ

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *