Polskie żubry zasilają zagraniczne stada

,
Polskie żubry zasilają zagraniczne stada



Kolejne żubry z Polski wyruszyły w europejską podróż, by zasilić hodowle w Serbii i Bułgarii. Transport zwierząt został sfinansowany przez Lasy Państwowe. W ostatnich latach do zagranicznych stad trafiło niemal 100 polskich żubrów.

Żubry w Polsce podlegają ochronie prawnej już od XVI wieku. Jednym z projektów związanych z ochroną tych niezwykłych zwierząt jest „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Koordynacją działań zajmuje się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), a opiekę nad dziko żyjącymi stadami żubrów sprawują leśnicy.

Dzięki tym działaniom liczba żubrów w Polsce stale rośnie. W samych Bieszczadach na wolności żyje obecnie prawie 730 osobników. W ostatnich latach do różnych europejskich hodowli wyjechało z Polski prawie 100 tych zwierząt.

Polskie żubry w Europie

Jak informują Lasy Państwowe, w ostatnim czasie odbyły się dwa transporty polskich żubrów, które zasilą zagraniczne stada w Europie. Końcem marca pięć żubrów trafiło do parku narodowego Fruška Gora w północnej części Serbii. Mają tam stworzyć pierwsze półwolne stado. Z kolei w środę, 6 kwietnia trzy żubrzyce wyjechały do Bułgarii, gdzie trafią do hodowli wolnościowej NANOVITSA w Rodopach.

Transporty zwierząt zostały sfinansowane przez Lasy Państwowe, które na projekt ochrony żubrów przeznaczyły już łącznie ponad 40 mln złotych. Środki z funduszu leśnego nie są jednak przekazywane wyłącznie na zagraniczne transporty. W jego ramach powstają również nowe stada wolnościowe w różnych lokalizacjach w Polsce, a także prowadzonych jest kilka zamkniętych ośrodków hodowli.

Źródło: Lasy Państwowe

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ