,

Powoli w stronę nowego domu – żółwie w Siewierzu

Żółw błotny z żółtymi plamkami przemierzający strumień rzeczny po grubej gałęziKolejna para żółwi błotnych trafiła do niewielkiego stada znajdującego się w zbiorniku przy Nadleśnictwie Siewierz. Przyjazne gady mają szansę cieszyć się nowym domem w towarzystwie sześciu innych osobników.

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwi naturalnie występujący w Polsce. Od 2001 roku widnieje on w Polskiej Czerwonej Księdze, która stanowi rejestr wszystkich gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem w naszym kraju. Największe i najliczniejsze siedliska tych gadów znajdują się w parkach krajobrazowych i narodowych oraz w rezerwatach przyrody.

MAŁY, BŁOTNY ZAKĄTEK

W 2019 roku zbiornik przy Nadleśnictwie Siewierz przywitał pierwszych gości. Niemal 3 lata temu sześć żółwi z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie znalazło w okolicach Siewierza swój własny kąt – stworzony, monitorowany i doglądany przez leśników. Dzięki należytym staraniom, pozwoleniom i przygotowaniom żółwie świetnie czują się w nowym domu, czego najlepszym dowodem jest ich waga, która prawidłowo pnie się ku górze.

W ubiegłym roku, podczas badania kontrolnego okazało się, że wszystkie sporo przyrastają na wadze, a to oznacza, że mają tu idealne warunki do życia.

Adam Hryniewicz, herpetolog z ZOO w Warszawie

Żółwie z warszawskiego ZOO zyskały nowy dom, ale to nie wszystko. Leśnicy z Siewierza starają się uzyskać zgodę na poszukiwanie dziko żyjących żółwi błotnych. Okazało się, że na terenie nadleśnictwa istnieją miejsca, które posiadają charakterystyczne cechy sugerujące, że żółwie mogą tam występować w stanie naturalnym. Być może w najbliższym czasie stado ośmiu gadów znacznie się powiększy.

Źródło: Lasy Państwowe

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ