Powstanie statek zbierający odpady

Powstanie statek zbierający odpady

Politechnika Gdańska oraz Seatech Engineering podpisały umowę konsorcjum na realizację projektu ZeroWastePorts. W ramach przedsięwzięcia ma powstać statek zasilany energią elektryczną, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków.

W zeszłym tygodniu została podpisana umowa na realizację projektu pn. „Zeroemisyjny Statek do Zbierania Zanieczyszczeń w Portach i Obszarach Przybrzeżnych” (ZeroWastePorts). Przedsięwzięcie będzie prowadzone przez polsko-tajwańskie konsorcjum. Polską stronę będzie reprezentować Politechnika Gdańska oraz biuro projektowe Seatech Engineering, a stronę tajwańską Narodowy Uniwersytet Tajwanu oraz Ship and Ocean Industries R&D Center.

Jaki jest cel Zero Waste Ports?

Głównym celem inicjatywy jest stworzenie projektu autonomicznego statku zbierającego odpady (WCV – Waste Collecting Vessel), który będzie zasilany energią elektryczną. Statek będzie zbierał odpady zarówno z wody, jak i z innych statków. Ponadto będzie on przystosowany do eksploatacji na wodach otwartych, a także na ograniczonych akwenach (takich jak porty, przystanie czy śródlądowe drogi wodne).

Jak podaje Politechnika Gdańska, cele szczegółowe projektu to:

  • zaprojektowanie kształtu kadłuba o dobrej stateczności, niskim zużyciu paliwa i doskonałych właściwościach manewrowych,
  • opracowanie algorytmów wykrywania odpadów i trybu żeglugi autonomicznej,
  • zaprojektowanie i optymalizacja systemu zasilania elektrycznego na pokładzie statku,
  • zaprojektowanie stacji brzegowej do zbierania odpadów i ładowania akumulatorów statku,
  • ocena możliwości wprowadzenia koncepcji WCV na całym świecie w różnych portach.

Innowacyjne działania

W działaniach projektowych zostaną wykorzystane najbardziej zaawansowane metody badawcze, co z pewnością wniesie ogromny wkład na międzynarodowym poziomie naukowym w obszarach modularyzacji, autonomii i elektryfikacji.

Konsorcjum działa w ramach programu finansowania 9. konkursu polsko-tajwańskiego na dwustronne projekty badawcze. Polska część wspierana jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), tajwańska przez Ministry of Science and Technology (MOST).

Źródło: Politechnika Gdańska

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powstanie statek zbierający odpady | ekoetos.pl