Rejestracja transportu odpadów w systemie SENT

, , , ,
Rejestracja transportu odpadów w systemie SENT

Od 22 lutego 2022 roku wszystkie odpady przywożone do Polski, a także przewożone tranzytem przez nasz kraj będą podlegały rejestracji w systemie SENT.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. 2022 poz. 178).

Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, rejestracja w systemie SENT będzie wymagana wobec wszystkich odpadów przywożonych do Polski oraz przewożonych tranzytem przez terytorium Polski transportem drogowym lub kolejowym. Obowiązkiem objęte będą również odpady znajdujące się na tzw. “zielonej liście”, których przewóz nie wymaga zezwoleń wydawanych przez GIOŚ, chyba że ich masa nie przekroczy 20 kg – wtedy obowiązku rejestracji nie będzie.

gios system sent odpady 1 • ekoetos.pl
© Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Podmioty zobowiązane do dokonania zgłoszenia muszą zarejestrować się na elektronicznej platformie PUESC Ministerstwa Finansów.

Źródło informacji: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ