Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt jest konieczna, gdyż obecna ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. wprawdzie mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Jednak w praktyce egzekwowanie tych podstawowych praw zwierząt jest trudne, a często niemożliwe. Dodatkowo przez niemalże trzy dekady świat zmienił się na tyle, że rzeczywistość i problemy zwierząt w wielu sferach stały się zupełnie inne. Co przykre i okrutne psy nadal trzymane są na łańcuchach, a wyroki za znęcanie się nad zwierzętami często zapadają w zawieszeniu, lub w cudowny sposób z regularnej „odsiadki” zamieniają się w postać „elektroniczną„, albo też często występują w formie mało egzekwowalnej grzywny.
Chociaż ustawa o ochronie zwierząt istnieje, to jednak nie zapewnia pełnej ochrony zwierząt przed ludzkim okrucieństwem i cierpieniem. Dlatego cztery organizacje stworzyły obywatelski projekt jej nowelizacji. Natomiast, aby nowelą zajął się Sejm, potrzeba 100 tysięcy podpisów. Sprawa akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt jest o tyle ważna, że do tej pory zebrano ok. 57%, a zbliża się termin końca zbiórki.
„STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT”
Obywatelski projekt nowej ustawy o ochronie zwierząt, związany z inicjatywą „STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT”, został złożony w Sejmie 22 maja 2024 r., a 24 maja Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu inicjatywy obywatelskiej i rozpoczęła się zbiórka podpisów w całym kraju.
– Chcemy, żeby polskie zwierzęta obejmowało dobre prawo, które je chroni. Czas wyeliminować patologie, mylnie traktowane jako tradycja. Nasz projekt to odpowiedź na ogromne społeczne zapotrzebowanie na poprawę losu zwierząt. Polacy mają dość widoku psów na łańcuchach, przerażonych fajerwerkami zwierząt domowych, dzikich i ptaków oraz „produkcji” zwierząt na wielką skalę w pseudohodowlach – podaje Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT”.
W skład Komitetu wchodzą: Fundacja VIVA!, OTOZ Animals, Fundacja MONDO CANE, Akcja Demokracja.
Projekt nowej ustawy o ochronie zwierząt
Polskie prawo od lat nie wystarcza, aby chronić psy przed trzymaniem ich na łańcuchach, nieocieplanych, dziurawych budach. Według art 9 ust. 2 obowiązującej ustawy „zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m”. W praktyce jest to zupełnie nie do wyegzekwowania, no co zwracają uwagę nie tylko aktywiści organizacji prozwierzęcych.
Dlatego proponowana nowa ustawa o ochronie zwierząt ma wprowadzić całkowity zakaz utrzymywania psów na łańcuchach i uwięzi – koniec haniebnego procederu znęcania się nad psami.
Oprócz tego nowa ustawa o ochronie zwierząt ma wprowadzić:
- ograniczenie pseudohodowli;
- zmiany zapisów w ustawie, które określają przesłanki do znęcania się;
- obowiązkowe kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych, co wpłynie na ograniczenie bezdomności zwierząt;
- obowiązkowe i powszechne chipowanie zwierząt domowych;
- dodatkowy nadzór i zmianę sposobu prowadzenia schronisk;
- zakaz produkcji i sprzedaży produktów ze zwierząt domowych;
- zakaz egzekucji komorniczych ze zwierząt domowych;
- zakaz żebrania ze zwierzętami;
- zakaz wystawiania psów z obciętymi uszami i ogonami;
- zwiększenie kar za znęcanie się i zabijanie zwierząt;
- zakaz używania fajerwerków hukowych.
Gdzie można podpisać projekt nowej ustawy o ochronie zwierząt?
Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do wygody i do możliwości popierania różnych inicjatyw w formie elektronicznej. Niestety, w przypadku chęci poparcia projektu nowej ustawy o ochronie zwierząt, podpis przez Internet nie jest możliwy.
Aby dokonać podpisu pod projektem można:
- Odwiedzić stronę prawadlazwierzat.pl i znaleźć tak najbliższy punkt, w którym zbierane są podpisy,
- Samemu zbierać podpisy na odpowiednim pobranym druku i wysłać je do organizatorów pocztą. Procedura opisana jest także na stronie prawadlazwierzat.pl.
Głosy będzie można oddać np. podczas sobotniego Marszu Wyzwolenia Zwierząt.
– Polacy chcą, aby sprawcy znęcania się i zabijania zwierząt ponosili adekwatne, wyższe niż dotychczas kary. Obowiązkowe chipowanie psów, dodatkowo nadzorowane schroniska i kastracje to zapobieganie bezdomności, która, na tle innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce jest zatrważająca.
Czas na nasz i Wasz głos! – zachęcają organizatorzy akcji, a redakcja Etoetos.pl przyłącza się do tego apelu.
Mamy czas tylko do 24 września!