Protest rolników trwa w Polsce i Europie. We wtorek na ulicach Brukseli po raz kolejny pojawili się unijni farmerzy. Tym razem strajkujący zintensyfikowali swoje działania, a policja odpowiedziała atakiem.
W stolicy Belgii doszło do zamieszek. Protest rolników wymknął się spod kontroli.
Protest rolników – Europa
Protesty rolników trwają już od miesięcy. Postulaty są podobne – zniesienie polityki Zielonego Ładu oraz ograniczenie produktów rolniczych sprowadzanych spoza Unii Europejskiej. Pomimo wprowadzenia pewnych kompromisów, trwających negocjacji i rozmów w KE, 26 marca w wielkich miastach Europy, w tym w Brukseli miały miejsce kolejne rolnicze manifestacje.
Rolnicy sami zauważają postępy w negocjacjach i ustępstwa, ale nie jest to jeszcze dla nich zadowalająca sytuacja.
Co się działo w Brukseli
Protesty rolników w Brukseli od dawna zapowiadano na wtorek, 26 marca. Blokady i utrudnienia w przejazdach były planowane i przewidziane, lecz do zamieszek doszło już dzień wcześniej, a we wtorek sytuacja zupełnie wymknęła się spod kontroli.
W sąsiedztwie protestów spotkali się przedstawiciele ministerstw rolnictwa krajów członkowskich UE, aby omawiać trudności, z jakimi borykają się unijni rolnicy, oraz niepokojące napięcia na rynku rolnym. Tymczasem europejscy farmerzy wyrażali swój sprzeciw, rzucając jajka w kierunku policji, a także podpalając sterty siana i opon oraz używając ostrych sygnałów klaksonów ciągników i odpalając petardy. Z głośników rolników płynął utwór „Stayin‘ Alive” zespołu Bee Gees.
Brukselska policja już od początku protestów, w godzinach porannych, zablokowała drogę manifestantom drutem kolczastym i przepuszczała tylko pieszych i rowerzystów. Na zamieszki nie trzeba było długo czekać, bo wkrótce doszło do pierwszych napięć, kiedy to rolnicy rozrzucali sterty siana i obornika. Na działania farmerów brukselska policja odpowiadała użyciem armatek wodnych i gazu łzawiącego.
Wsparcie dla rolnictwa jest kluczowe, jednak eskalacja protestów i zamieszki wymykające się spod kontroli nie sprzyjają konstruktywnym rozwiązaniom. Konieczne jest znalezienie kompromisu.