Przepis na szybszy rozwój elektromobilności

,
Stacja ładowania pojazdów elektrycznychFundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) przedstawiła raport poświęcony rozbudowie infrastruktury ładowania w miastach oraz ich problemom w rozbudowie.

„Prądem w smog. Jak rozwijać infrastrukturę ładowania aut elektrycznych?” – pod tą nazwą zaprezentowano raport dotyczący elektromobilności w Polsce. FPPE w swoim materiale poruszyła problemy polskich miast w związku z rozbudową sieci publicznych punktów. Przede wszystkim skupiono się jednak na ukazaniu znaczenia szybkiego zrealizowania tych celów.

Przedstawiciele fundacji ukazują w swoim raporcie, że w ciągu dwóch lat liczba elektrycznych samochodów przypadająca na jeden ogólnodostępny punkt ładowania wzrosła dwukrotnie. W związku z tak szybkim rozwojem podaży zeroemisyjnych aut w Polsce, FPPE podkreśla konieczność szybszej rozbudowy miejskiej infrastruktury służącej do ładowania pojazdów.

Ponieważ instalacja takich punktów może trwać nawet 3 lata, przedstawiciele fundacji radzą samorządom jak najszybsze rozpoczęcie prac. Przykładami dużych miast w Polsce opóźnionych w tej kategorii są m.in. Łódź czy Kraków, gdzie nie oddano do użytku ani jednego punktu.

FPPE uważa, że strategia poszerzania sieci ogólnodostępnych punktów ładowania powinna być jednak przede wszystkim przemyślana. Prezes fundacji, Marcin Korolec powiedział, iż bez odpowiedzialnego zaplanowania inwestycji, infrastruktura będzie powstawać w najłatwiejszych do zrealizowania tego zadania miejscach, a nie tam, gdzie będą one faktycznie potrzebne.

Źródło: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ