Przyszłość koralowców pod znakiem zapytania

przyszłość koralowców
Zrozumienie roli koralowców w ekosystemach morskich oraz wyzwań, przed którymi stoją, jest istotne dla skutecznej ochrony raf koralowych Fot. Pixabay

Przyszłość koralowców, które pełnią kluczową rolę w morskich ekosystemach, stoi pod dużym znakiem zapytania. Podczas konferencji klimatycznej ONZ COP 29 w Azerbejdżanie, ogłoszono, że ponad 44% gatunków koralowców jest zagrożonych wyginięciem. Stanowi to poważny wzrost w stosunku do 2008 roku, kiedy czerwona księga IUCN wskazywała na zagrożenie dla 1/3. Obecnie pod ochroną znajduje się 892 gatunków koralowców, jednak ich sytuacja stale się pogarsza, co podkreśla konieczność podjęcia działań w celu ich ochrony.

Jednym z postanowień COP29 było wyznaczenie nowego globalnego celu finansowania działań na rzecz klimatu. Zgodnie z tym celem ustalono, że do 2035 roku państwa wysokorozwinięte będą zobowiązane do mobilizacji co najmniej 300 mld USD na wsparcie działań klimatycznych w krajach rozwijających się. Polska będąca krajem o średnim poziomie nie należy do grupy państw wysokorozwiniętych, a jej partycypacja w finansowaniu działań na rzecz klimatu opiera się wyłącznie na zasadzie dobrowolności.

Zrozumienie roli koralowców w ekosystemach morskich oraz wyzwań, przed którymi stoją, jest istotne dla skutecznej ochrony raf koralowych.

Rola koralowców w ekosystemach morskich

Koralowce to morskie organizmy, które zaliczane są do parzydełkowców. Żyją w niezbyt głębokich, ciepłych morzach, zarówno samotnie, jak i w koloniach. Wyróżniamy dwa rodzaje odżywiania się koralowców. Większość z nich prowadzi symbiotyczne życie z glonami, które dostarczają im energii na drodze fotosyntezy, a w zamian oferują im dostęp do światła. Pozostałe za pomocą ramion i komórek parzydełkowych wyłapują zooplankton, skorupiaki, mięczaki, czy ryby. Szkielet koralowców zbudowany jest z węglanu wapnia, który tworzy złożone ekosystemy, jakimi są rafy koralowe, określane często mianem „podwodnych dżungli”.

Rafy koralowe stanowią jeden z najbardziej różnorodnych ekosystemów na Ziemi, będąc źródłem pożywienia i schronienia dla wielu gatunków ryb, skorupiaków i innych gatunków morskich. Ponadto odgrywają istotną rolę w ochronie wybrzeży przed erozją, wspierają lokalne rybołówstwo i turystykę, a także są wykorzystywane w medycynie.

Przyszłość koralowców
Fot 1. Wielka Rafa koralowa zbudowana jest z ponad 400 różnych gatunków koralowców. Jest to największa rafa koralowa na świecie Fot. Pexels

Co zagraża rafom koralowym?

Głównym czynnikiem stojącym za wymieraniem koralowców jest zmiana klimatu. Nawet wielkie podniesienie temperatury wody powoduje stres termiczny u koralowców, który przyczynia się do ich bielenia i chorób zakaźnych. Oprócz zagrożeń wynikających ze zmian klimatu, rafy koralowe stoją przed innymi wyzwaniami. Obejmuje to:

  • zanieczyszczenie wód;
  • przełowienie i destrukcyjne praktyki połowowe;
  • choroby;
  • gatunki introdukowane.

Spływy z gospodarstw rolnych i przemysłu mogą zasypywać rafy koralowe osadami i zanieczyszczeniami, tworzyć zakwity glonów i zabijać koralowce, a niezrównoważone rybołówstwo i destrukcyjne metody połowowe niszczą nie tylko same koralowce, ale i całą strukturę rafy.

Przyszłość koralowców
Fot 2. Bielenie/blaknięcie raf koralowych jest zjawiskiem utraty symbiotycznych glonów przez koralowce Fot. Freepik

Ochrona raf koralowych

Aby skutecznie chronić rafy koralowe, niezbędne są strategie, które łączą działania na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym. Kluczowym elementem tych działań jest wyznaczenie morskich obszarów chronionych (MPA), które zapewnią koralowcom bezpieczne siedliska, wolne od zagrażających im działań ludzkich, takich jak zanieczyszczenie, czy nadmierne rybołówstwo. W celu ożywienia i odbudowy ekosystemu raf prowadzi się hodowle i sadzi odporne koralowce. Współczesne badania koncentrują się na różnych aspektach ich życia, w tym na krzyżowaniu gatunków, w celu osiągnięcia jak najlepszych cech. Techniki wspierające zdrowie i przetrwanie koralowców opierają się na doskonaleniu technik kontrolujących rozprzestrzenianie się chorób i ograniczających wpływ organizmów żerujących. Istotne jest także identyfikowanie obszarów wysokiego ryzyka, wspieranie reagowania kryzysowego i odzyskiwanie szkód powstałych w wyniku zdarzeń fizycznych, np. uziemienie statku.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!
Przyszłość koralowców pod znakiem zapytania | ekoetos.pl