Ptasiarstwo to nie delektowanie się ptakami na talerzu, to przeniesienie się do innego świata – świata pełnego wspaniałych dźwięków, charakterystycznych dla ptaków rytuałów, zapachów lasu, pola, łąki. To ukojenie dla nerwów, odskocznia od rzeczywistości. Czym konkretnie jest ptasiarstwo?
Ptasiarstwo to dyscyplina, która przyszła do nas z tzw. zachodu. Ten, kto raz połknie ptasiego bakcyla, przepada, a może właśnie rodzi się na nowo, świecie przyrody, spokoju, relaksu.
Co to jest ptasiarstwo?
Ptasiarstwo to inaczej obserwowanie ptaków (ang. birdwatching). Jest rodzajem hobby, sposobem spędzania wolnego czasu, a nawet sposobem na życie. To zatracenie w obserwacjach ornitologicznych, dokonywanych gołym okiem lub za pomocą przyrządów optycznych, jak lornetka, bądź luneta.
Ptasiarstwo to także zgłębianie wiedzy o ptakach: rozpoznawanie poszczególnych gatunków po wyglądzie, głosie, zachowaniach, śladach bytowania. Przy okazji pobytu w terenie „ptasiarze” prowadzą notatki z obserwacji, a także fotografują ptaki. Zdjęcia robione są czasem techniką digiscopingu – połączenia aparatu fotograficznego z przyrządem do wypatrywania. Ptasiarze nie są naukowcami, obserwacje prowadzą hobbystycznie, dlatego nazywa się ich ornitologami amatorami.
Ptasiarze wyruszają w teren w maskujących ubraniach, zabezpieczających także przed deszczem, chłodem oraz komarami i kleszczami. W ręce trzymają lornetki, aparaty fotograficzne oraz dzienniki obserwacji. Używają przewodników do rozpoznawania ptaków, bądź zgłębiają wiedzę na specjalistycznych kursach.
Fot. Sikorka modraszka (źródło: https://pixabay.com/pl/)
Co dalej z obserwacjami ptaków?
Czasem ptasiarze zajmują się poszukiwaniami gatunków ptaków rzadkich dla danego obszaru. Gdy znajdą taki gatunek, odnotowują na osobistej liście. Odmianą takiego ptasiarza jest tzw. twitcher, czyli osoba kolekcjonująca obserwacje rzadkich gatunków i podążająca za otrzymanymi informacjami i traktująca birdwatching wyczynowo.
Obserwacje zbierane są przez ptasiarzy w różnych celach. Często np. po to, aby móc ustalić liczbę ptaków danego gatunku na określonym obszarze. Ptasiarze dzielą się swoją wiedzą w Internecie, także za pomocą platform:
- https://www.ornitho.pl/, gdzie gromadzone są informacje na temat gatunków wszystkich ptaków występujących w Polsce;
- https://springalive.net/pl-pl/migrations/addnew, gdzie zgłasza się obserwacje wybranych gatunków ptaków wędrownych.
Ornitologia terapeutyczna
Obserwacje ptaków są niewątpliwie oderwaniem od codzienności, ale wiążą się także z ruchem, dotlenieniem organizmu. Rola terapeutyczna ptasiarstwa ma podbudowę naukową. Nowością w psychiatrii była wydana w 2021 r. pozycja „Ornitologia terapeutyczna”, autorów Piotra Tryjanowskiego i Sławomira Murawca.
Podejmowana w książce tematyka to nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Opracowanie jest zbiorem esejów, pisanych na kilku poziomach: zarówno naukowym, jak i wynikającym z doświadczeń w prowadzeniu obserwacji ptaków i ludzi.
Ptasiarstwo to ciekawe hobby, możliwe do praktykowania nawet w mieście. Chociaż ptaki można obserwować zawsze, teraz birdwatching jest o tyle ciekawszy, że w pełni trwa sezon lęgowy. Warto, choćby na chwilę przenieść się do niezwykle ciekawego świata ptaków.