Rzecznik MŚP krytykuje samorządy za nadużywanie in-house w gospodarce odpadami

Rzecznik MŚP krytykuje samorządy za nadużywanie in-house w gospodarce odpadami

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił z wnioskiem do minister Anny Moskwy o podjęcie działań zmierzających do ochrony praw przedsiębiorców z branży gospodarki odpadami oraz podstawowych zasad zamówień publicznych.

Do biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) napływają liczne zgłoszenia od przedsiębiorców skarżących się na rosnące trudności w uzyskaniu zamówień publicznych w dziedzinie obioru odpadów komunalnych. Powód? Samorządy zdają się coraz częściej wykorzystywać w przetargach tzw. tryby niekonkurencyjne, a w szczególności tryb in-house. Ten szczególny rodzaj zamówienia umożliwia – z założenia w uzasadnionych przypadkach – wybór wykonawcy bez uprzedniego ogłoszenia przetargu dla szerszego grona przedsiębiorców.

Rzecznik MŚP zwraca jednak uwagę, że samorządy korzystają z możliwości trybu in-house nawet w sytuacji, gdy na rynku lokalnym istnieje wiele podmiotów zapewniających właściwą gospodarkę odpadami. Przykładem takiego zachowania są działania samorządu Warszawy, który w trybie bezprzetargowym chce przekazać samorządowej spółce odbiór odpadów z ponad połowy rynku.

“Usprawiedliwianie takiego zachowania argumentem, że samorząd posiada spółkę zajmującą się odbiorem odpadów i w związku z tym trzeba zapewnić tej spółce przychód bez względu na cenę, którą zaproponuje spółka, jest działaniem przeciwko interesom mieszkańców oraz przeciw lokalnym małym i średnim przedsiębiorcom, co z kolei może wpływać na ich realne wykluczenie na skutek zaburzenia uczciwej konkurencji” – zaznacza Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

Pełna treść pisma skierowanego do szefowej resortu klimatu i środowiska znajduje się tutaj.

Źródło informacji: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ