Samorządowy Kongres Finansowy już w kwietniu w Sopocie

Samorządowy Kongres Finansowy już w kwietniu w Sopocie
© Grupa MTP

W dniach 11-12 kwietnia w Sopocie odbędzie się Samorządowy Kongres Finansowy, którego motywem przewodnim będzie przyszłość finansowa samorządów w świetle reform. Program został uzupełniony o tematy związane ze skutkami wojny na Ukrainie.

Samorządowy Kongres Finansowy to wydarzenie, w ramach którego odbędą się rozmowy na wysokim szczeblu dotyczące przyszłości finansowej samorządów. W dniach od 11 do 12 kwietnia w Sopocie do wspólnych rozmów usiądą przedstawiciele rządu RP, samorządów, a także przedsiębiorców i środowisk naukowych. W obliczu wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą i kryzysu migracyjnego, program został uzupełniony o najaktualniejsze tematy, z którymi mierzą się dzisiaj samorządy.

Realizowany w ramach inicjatywy Local Trends kongres, będzie okazją do spotkania i przedyskutowania możliwych scenariuszy na najbliższe miesiące i lata.

„Wojna w Ukrainie sprawiła, że kwestia dyskutowanych i wdrażanych polityk rozwojowych w Polsce i w całej Unii Europejskiej musi uwzględniać to bezprecedensowe wydarzenie. Inicjatywie Local Trends od początku przyświeca idea współpracy ponad podziałami. Zdecydowaliśmy się sukcesywnie rozszerzać kontekst podejmowanych debat podczas Kongresu, aby w debacie o przyszłości samorządów wybrzmiała misja solidarności, współdziałania, odpowiedzialności, spójności i odbudowy” – podkreśla Maciej H. Grabowski, prezes zarządu Centrum Myśli Strategicznych, które wspólnie z Grupą MTP organizuje wydarzenie.

Debaty w gronie ekspertów

Wystąpienie inauguracyjne „Spójność w warunkach wyzwań rozwojowych i obaw o wykluczenie” wygłosi Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform w Komisji Europejskiej. Komisarz odpowiedzialna jest m.in. za współpracę z państwami członkowskimi w celu zapewnienia pełnego i efektywnego wykorzystania funduszy UE oraz nadzoru nad wydatkami.

Pierwsza sesja plenarna – „Polskie i europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach, a skutki wojny w Ukrainie” poprzedzona zostanie wystąpieniem pt. „Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości” Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach 2022. Debatę, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego poprowadzi prof. Jerzy Hausner.

Podczas drugiej debaty plenarnej podjęty zostanie temat finansowania rozwoju miast i regionów ze wsparciem instytucji rozwojowych. Wystąpienie wprowadzające pt.: „Finansowanie projektów rozwojowych w dobie pandemii, reform i megatrendów” wygłosi Beata Daszyńska Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polski Ład a finanse samorządów

Obecna sytuacja niesie ze sobą bardzo dużo niepewności dla Europy, liczne wyzwania dla globalnych rynków finansowych oraz olbrzymie ryzyko dla krajowych gospodarek i lokalnych społeczności. W samorządach działania doraźne dominują wobec trudnej do oszacowania skali wyzwań. W debacie Związku Miast Polskich pt. „Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu, bieżącej sytuacji ekonomicznej i wojny” wezmą udział m.in. Zygmunt Frankiewicz, senator RP, prezes zarządu Związku Miast Polskich, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodnio-pomorskiego, prezes zarządu Związku Województw RP oraz Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który przed debatą wygłosi wystąpienie wprowadzające odnoszące się do kondycji finansów samorządu terytorialnego w warunkach Polskiego Ładu. W II Samorządowym Kongresie Finansowym weźmie udział także Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego, który wygłosi wystąpienie wprowadzające i weźmie udział w debacie „Jak ostatnie zmiany regulacyjne wpłyną na rozwój samorządów?”

Na drugi dzień kongresu zaplanowanych zostało kilkanaście debat równoległych oraz podsumowująca sesja liderów samorządowych.

Program II Samorządowego Kongresu Finansowego znajduje się na stronie www.localtrends.pl. Kongres odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie.

Źródło informacji: Grupa MTP

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *