Coraz częściej cenimy sobie kontakt z przyrodą i przeprowadzamy się z miast bliżej natury. Czyste powietrze, spokój i możliwość własnych upraw to tylko niektóre z powodów migracji mieszczuchów. Niestety czasem wystarczy jedna noc, aby stracić potężną część pieczołowicie pielęgnowanych warzyw. Powodem zniszczeń są często sarny, jelenie, daniele, dziki, czy zające. Jak pozbyć się saren i innych zwierząt leśnych bez robienia im krzywdy?
Zabieramy miejsca przyrodzie zwiększając aglomeracje i tereny rolnicze. Przyzwyczajamy dzikie zwierzęta do naszego towarzystwa oferując im dostęp do pokarmu. Potem stają się one problemem i zagrożeniem. Przy porannym wyjściu do ogrodu często mamy aż łzy w oczach na widok pogryzionych przez sarny buraków, fasolki, borówek i innych upraw. Widzimy szkody i zastanawiamy się, czy nasze misternie wypielęgnowane warzywa odrosną oraz jak odstraszyć niechcianych gości.
Szkody wyrządzane przez tzw. zwierzynę łowną
Corocznie w uprawach powstają szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną. Krajowa populacja saren jest stabilna, a nawet niektóre źródła podają, że się zwiększa. Dzików jest znacznie mniej na skutek ASF.
Uszkodzenia przez dzikie zwierzęta np. w uprawie buraka powstają przez cały okres wegetacji. Polegają na obgryzaniu liści, ale także wykopywaniu bulw. W sadownictwie, dotkliwe dla upraw są uszkodzenia kory drzew owocowych.
Zwierzęta leśne i polne coraz śmielej stołują się w przydomowych ogrodach. Stały się mniej płochliwe. Kiedyś bez problemu odstraszały je dźwięki i zapachy, teraz metody odstraszania w ten sposób stały się mniej skuteczne.
Jak odstraszyć sarny z ogrodu?
Sarny są zwierzętami często żerującymi w przydomowych uprawach. Chętnie podgryzają nasze warzywa. Mało tego, gdy już raz skorzystają z takiego łatwego dostępu do pożywienia – wracają na kolejne posiłki.
Dlatego polecamy kilka ekonomicznych i ekologicznych metod na odstraszenie saren z ogrodu:
- odstraszanie dźwiękowe – armatki, puszki powieszone na sznurkach, dzwoneczki, woreczki foliowe, szklane butelki;
- odstraszanie światłem -umiejscowione przy grządkach lampki solarne wrażliwe na ruch. Niektórzy stosują też długopalące się znicze lub stare płyty CD odbijające światło;
- odstraszanie zapachowe – pachnące mydło toaletowe cięte w mniejsze kostki, bądź wiórki i zawieszane we materiałowych workach pobliżu upraw w odległości co ok. 3 m;
- odstraszanie smakiem – uprawa roślin, za którymi nie przepadają sarny: czosnek, papryka, cebula;
- odstraszanie mechaniczne – ogrodzenie upraw pastuchem elektrycznym, bądź drutem kolczastym. W przypadku pastucha elektrycznego sarny są delikatnie rażone prądem, co nie jest dla nich szkodliwe, a nieprzyjemne. Dzięki temu zwierzęta zapamiętują moment dyskomfortu i nie powracają na posesję.
Skuteczny sposób na sarny w ogrodzie
Chcąc ograniczyć, a najlepiej wyeliminować szkody powodowane przez sarny i inne zwierzęta warto spróbować wszystkich możliwych sposobów lub działać kompleksowo. Zwierzęta oswajają się z czasem z odstraszaczami, które stają się nieskuteczne, a bywa i tak, że niektóre z wymienionych metod już na początku nie działają.
Z całą pewnością można stwierdzić, że jest jeden skuteczny sposób na wyeliminowanie szkód powodowanych przez sarny i inne dziko żyjące zwierzęta. Metodą tą jest ogrodzenie terenu. Znakomicie sprawdzi się tu siatka leśna, która musi być dość wysoka – powyżej 2,5 m.
Tylko dobrze ogrodzony teren pozwoli nam na spokojny sen, bez obaw o zniszczenie przydomowych upraw.