Światowy Dzień Ziemi 2022

Światowy Dzień Ziemi 2022

Jedno z najważniejszych międzynarodowych świąt ekologicznych obchodzone jest dzisiaj – 22 kwietnia. Celem Światowego Dnia Ziemi jest budowanie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska i klimatu oraz inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

Światowy Dzień Ziemi ma swoje początki już w latach 70. XX wieku. Dnia 22 kwietnia 1970 roku 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej. Do dziś wydarzenie to uznaje się za jedno z największych społecznych demonstracji proekologicznych.

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Organizacją wydarzeń związanych z tym świętem zajmują się liczne instytucje środowiskowe i placówki edukacyjne. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy hasło przewodnie – jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Troska o naszą planetę to idea łącząca ludzi na całym świecie. Istotne jest budowanie wśród społeczeństwa świadomości, że zachowanie każdego z nas ma znaczący wpływ na środowisko. Dzień Ziemi to doskonała okazja do przybliżenia możliwych działań proekologicznych, propagowania rozwoju czystych technologii, a także edukowania w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

To także odpowiedni moment, by zastanowić się nad negatywnymi skutkami nieodpowiednich nawyków, które szkodzą przyrodzie oraz uświadomić społeczeństwo, jak ściśle powiązany jest stan środowiska naturalnego ze stanem zdrowia ludzkiego.

swiatowy dzien ziemi glob srodowisko | ekoetos.pl

Jak możemy pomóc Ziemi?

Choć nasze działania na rzecz ochrony planety i jej zasobów nie powinny ograniczać się do tego jednego dnia, to Światowy Dzień Ziemi jest z pewnością dobrym momentem na omówienie działań, które może podjąć każdy z nas. Wprowadzając w życie odpowiednie nawyki będziemy dbać nie tylko o kondycję otaczającego nas środowiska, ale również naszego zdrowia i samopoczucia.

Jakie nawyki proekologiczne możemy wprowadzić w życie?

  • Nie marnujmy jedzenia – pozwoli to na zaoszczędzenie wielu litrów wody i przyczyni się do realnej redukcji CO2.
  • Ograniczajmy korzystanie z samochodów, wybierając zamiast tego komunikację miejską, rower lub spacer – ograniczymy dzięki temu zanieczyszczenia, a swojemu organizmowi zapewnimy większą dawkę ruchu.
  • Oszczędzajmy w domu prąd, wodę i ciepło – to nie tylko oszczędność zasobów naturalnych Ziemi, ale również naszych pieniędzy.
  • Pamiętajmy o segregacji odpadów – cenne surowce można łatwo wykorzystać, pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone.
  • Zbierajmy wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych – możemy ją wykorzystać do podlewania ogrodu lub kwiatów doniczkowych.
  • Twórzmy łąki kwietne w ogrodach i na balkonach (w wersji doniczkowej) – pszczoły i inne owady zapylające ogrywają kluczową rolę w utrzymaniu naszego środowiska w dobrej kondycji.
  • Angażujmy się w akcje sadzenia drzew – wiele organizacji prowadzi tego typu działania.

Ochrona naszej planety to nie tylko wielkie inicjatywy i innowacje technologiczne wprowadzane przez instytucje państwowe i wielkie przedsiębiorstwa. To także proste działania, które może podejmować każdy z nas we własnym domu. Wystarczy tylko odrobina dobrej i silnej woli.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Światowy Dzień Ziemi 2022 | ekoetos.pl