Sylwestrowe fajerwerki – co się dzieje ze zwierzętami?

Zdjęcie tytułowe

Sylwester to dla części, może nawet większości ludzi, czas planów, postanowień, a przede wszystkim hucznej zabawy. Tak hucznej i wesołej, jak głosy witających Nowy Rok petard i fajerwerków. Dla zwierząt – wprost przeciwnie. To moment lęku, dezorientacji, poczucia zagrożenia. Co jeszcze gorsze, za naszą noworoczną radość zwierzęta płacą często najwyższą cenę – życie. Co przeżywają podczas sylwestrowych wybuchów? Czy można złagodzić skutki ich stresu?

Sylwestrowe petardy i fajerwerki wybuchają już tygodnie przed nadejściem Nowego Roku. Sam sylwester to kumulacja huku i krytyczny moment dla domowych oraz dzikich zwierząt. Dlatego niektóre miasta decydują się na organizowanie imprez z pokazami laserowymi, a biura turystyczne i właściciele pensjonatów i kwater prześcigają się w rozreklamowaniu miejsc, w których przed sylwestrowym hałasem można schronić się wraz z pupilem. Zwierzęta słyszą dźwięki znacznie cichsze i o znacznie szerszym zakresie częstotliwości niż człowiek, np. dla psów wybuch petardy jest 3-4 razy głośniejszy.

firecracker 17163 1280 | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Sylwestrowe wybuchy a psy i koty

Przed i po sylwestrze w lecznicach ma miejsce większy ruch niż zazwyczaj. Świadomi właściciele czworonogów zgłaszają się wcześniej po preparaty mające chronić zwierzęta w tę trudną dla nich sylwestrową noc, inni zmuszeni są do szukania pomocy już po niej.

Sylwester oraz dzień po sylwestrze jest dla naszych pupili dość trudnym i stresującym momentem w życiu. Co roku, właściciele zwierzaków przychodzą do lecznicy, prosząc o preparaty wyciszające oraz na załagodzenie stresu — mówi redakcji ekoetos.pl techniczka weterynarii Laura Kubik. Pani Laura tłumaczy też, co dzieje się z czworonogami podczas nocy sylwestrowej: – Niestety podczas wystrzałów, zwierzęta są przerażone. Nie wiedzą, co się dzieje, odczuwają silne zagrożenie, niepokój, strach. Najczęstszymi objawami ich stresu są: silne dyszenie, pisk, szczekanie, wymioty, drgawki. Bardzo wyraziste barwy fajerwerków są również bardzo szkodliwe dla oczu psa.

Ważne jest, aby oprócz przygotowania sylwestrowych kreacji, makijaży, potraw i alkoholi pomyśleć także o psach i kotach i je także przygotować do tej wyjątkowej nocy
np. wyprowadzić przed czasem wybuchów petard. O tym co jeszcze powinno się dla nich zrobić, mówi dalej redakcji Laura Kubik:

– Na sylwestra powinno się zadbać jak najlepiej o swojego pupila – postarać się o ciemne schronienie w bezpiecznym miejscu- najlepiej zasłonić okna, zamknąć drzwi, uszykować miseczkę z wodą i posiedzieć przy nim aż do końca wystrzałów.

Według szacunków aż 45% psów odczuwa silny strach przed wybuchami. Po sylwestrowej nocy często widzimy takie, które w panice zerwały się z uwięzi, czy wyprowadzone bez smyczy pobiegły przed siebie. Przy niewielkich nakładach czasu można pomóc pupilom w przetrwaniu sylwestrowej nocy.

crows 7381423 1280 | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Ptaki kontra sylwestrowe wybuchy

Zarówno ptaki, jak i inne dzikie zwierzęta odczuwają tragiczne skutki sylwestrowych wybuchów. O tym co się dzieje z ptakami opowiada redakcji ekoetos.pl prezeska Fundacji Szklane Pułapki — dr Ewa Zyśk-Gorczyńska:

Ptaki przede wszystkim reagują paniczną ucieczką na głośne wybuchy. Podczas takich ucieczek uderzają o przeszkody, niekoniecznie antropogeniczne, co może skutkować urazami czy śmiercią ptaków. Ptaki reagują również na efekty świetlne, które podczas nocy sylwestrowej towarzyszą wystrzałom petard i fajerwerków – mówi.

Śmierć ptaków wywołana noworocznymi fajerwerkami jest tak częsta, że Szklane Pułapki organizują coroczną akcję „Hangover bird cound”.

Akcja polega na społecznym liczeniu ptaków, które nie przeżyły nocy sylwestrowej. Aby ocenić wpływ fajerwerków na śmiertelność ptaków, wolontariusze akcji biorą udział w dwóch spacerach, jeden – kontrolny odbywa się w czasie, kiedy wystrzałów sylwestrowych nie odnotowujemy (np. na początku grudnia). Drugi odbywa się zawsze po nocy sylwestrowej, czyli 1 stycznia, w Nowy Rok – tłumaczy redakcji dr Ewa Zyśk-Gorczyńska. Na podstawie kilku udanych akcji widzimy, że noc sylwestrowa znacząco przyczynia się do wzrostu śmiertelności ptaków puentuje Pani Prezeska.

Noworoczne wystrzały to tragedia nie tylko zwierząt domowych i ptaków. Cierpią też np. zwierzęta leśne, gospodarskie, te w ogrodach zoologicznych. Fajerwerki i petardy to nie tylko niosące tragiczne żniwo hałas i błyski. Zostaje po nich mnóstwo trudnych do utylizacji śmieci. Sylwester bez wybuchów? Jesteśmy za!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sylwestrowe fajerwerki – co się dzieje ze zwierzętami? | ekoetos.pl