Choć w kalendarzu wciąż zima, to pogoda w tym roku zaskakuje i przynosi bardzo wiosenną aurę. Wykorzystują to pracownicy służb miejskich i już teraz przystępują do sprzątania terenów miejskich. ZZM przygotowuje do wiosny miejskie parki, place zabaw i skwery. Niestety pracownicy często znajdują odpady, które są porzucane, zamiast trafić do odpowiednich koszy czy punktów zbiórek. Takie sytuacje często zdarzały się np. na ul. Szarych Szeregów, która częściowo biegnie przez las.
Dbanie o rośliny i sadzenie nowych drzew w mieście to niejedyne zadanie Zakładu Zieleni Miejskiej. Pracownicy dbają także o czystość w parkach, na skwerach i pasach drogowych, przy których posadzone są rośliny. Pozimowe sprzątanie zaczyna się zaraz po roztopach, kiedy jest już możliwość zbierania śmieci i liści, które zostały po jesieni. W tym roku w styczniu ZZM zebrał 64 tony odpadów – z czego 17 ton to były odpady komunalne, a 47 ton – odpady zielone, czyli np. liście, gałęzie.
Zakład Zieleni Miejskiej pracuje zgodnie z ustaloną wcześniej kolejnością – najpierw są sprzątane pasy zieleni przy głównych ulicach w mieście, tj. ul. Kościuszki, Korfantego, Panewnicka. Następnie pracownicy udają się w dalsze rejony miasta. Skwery i parki są sprzątane praktycznie codziennie, zarówno przez pracowników ZZM, jak i przez firmy zewnętrzne wyłonione w przetargu.
Zieleń Miejska sprząta odpady porzucone przy drogach
– Niestety w dalszym ciągu często spotykamy się z odpadami porzucanymi przy drogach czy w lasach. Niedawno przeprowadzaliśmy sprzątanie przy ul. Szarych Szeregów, która biegnie przez Las Murckowski. Wiele osób wyrzuca tam właśnie odpady. Takie porzucone worki czy np. opony nie tylko sprawiają, że otoczenie nie wygląda estetycznie, ale są przede wszystkim niebezpieczne. Odpady rozkładają się, a szkodliwe substancje mogą zanieczyszczać glebę, wodę i powietrze. Dla środowiska, a także i dla nas, lepiej jest oddać odpady w punktach do tego przeznaczonych. Korzystający z lasów zdecydowanie nie chcą podczas spacerów napotykać na worki ze śmieciami – przypomina Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.
Fot. 64 tony śmieci porzucone na terenach zielonych
Wiele nowych miejsc z zielenią w mieście
Głównym zadaniem Zakładu Zieleni Miejskiej jest dbanie o zieleń w mieście. Co roku pracownicy sadzą kilkaset nowych drzew – w 2023 r. było ich 465. Oprócz tego zakład przeprowadza inwestycje, dzięki którym w mieście pojawia się wiele nowych terenów do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W zeszłym roku zakończyła się przebudowa ul. Warszawskiej, która teraz ma charakter deptaku. Pojawiło się na niej 70 nowych drzew, a także 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnącza. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z czterech nowych i zrewitalizowanych parków – w dolinie rzeki Ślepiotka, przy ul. Wantuły, w Wełnowcu i u zbiegu ul. Leopolda i LeRonda. Mieszkańcy znajdą w nich wiele ciekawych miejsc, z których mogą korzystać różne grupy – dzieci, dorośli, miłośnicy sportów, flory i fauny. W parkach umieszczone będą place zabaw, miejsca do organizacji grilla, infrastruktura rowerowa, a także karmniki dla ptaków czy hotele dla owadów. Miłośnicy sportów zyskają także nowy pumptrack w Dolinie Trzech Stawów. Będzie on się składał z dwóch torów, dzięki czemu skorzystają z niego osoby o różnym stopniu zaawansowania
Nietypowe skarby znalezione w nurcie Rawy
W ubiegły weekend, pracownicy Katowickich Wodociągów włączyli się w wiosenne porządki, sprzątając teren przy korycie rzeki Rawy. Niestety jak co roku znaleźli przedmioty, które nie mają nic wspólnego z naturalnym środowiskiem rzeki. W trakcie sprzątania odcinka od ul. Bankowej do ul. Saint-Étienne natknęli się na betonowe elementy i duże kamienie, wyłowili też dwie hulajnogi elektryczne, wózek sklepowy i telefon komórkowy, które zostały wrzucone do rzeki. Ponadto na betonowych półkach koryta Rawy napotkali dużą ilość potłuczonego szkła oraz szklanych butelek. Podkreśla to potrzebę systematycznego dbania o czystość zbiorników wodnych. Nietypowe znaleziska skłaniają do refleksji nad wpływem ludzkiej działalności na środowisko rzeczne oraz potrzebą edukacji ekologicznej w zakresie odpowiedzialnego postępowania z odpadami.
Źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza