System kaucyjny nie wcześniej niż w 2024 roku

, , ,
System kaucyjny nie wcześniej niż w 2024 roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do pytań dziennikarzy na temat wprowadzenia w Polsce na szeroką skalę systemu kaucyjnego.

Jak wynika z odpowiedzi resortu, teoretycznie system mógłby wejść w życie w połowie 2022 roku, jednak na przeszkodzie stoi konieczność dostosowania branży zajmującej się zagospodarowaniem odpadami do nowych przepisów. Według szacunków urzędu, realnie firmy mogą na to potrzebować do dwóch lat, czyli termin może się przesunąć nawet do połowy 2024 roku.

Proponowany przez Ministerstwo system obejmie butelki na napoje do 3 litrów z PET oraz do 1,5 litra ze szkła. Pomimo postulatów firm, obecnie nie przewiduje on przyjmowania opakowań aluminiowych.

Zgodnie z przepisami, sklepy o powierzchni handlowej przekraczającej 100 metrów kwadratowych będą obligatoryjnie uczestniczyły w programie zwrotu pustych opakowań. W przypadku mniejszych placówek handlowych, ich udział w systemie będzie dobrowolny. Ustawa nie będzie regulować np. czy zwracane przez klientów opakowania objęte kaucją będą musiały być czyste.

Nie jest również znana wysokość kaucji za oddane butelki w sklepie, ponieważ tę kwestię Ministerstwo ma zamiar pozostawić do decyzji przedsiębiorców tworzących system. W wielu państwach UE jest to około 10 centów za opakowanie.

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ