Marnowanie żywności – czy odpady spożywcze można przekształcić w cenny zasób?

Zdjęcie tytułowe
Autor: Luigi Bertello Photo – stock.adobe.com

Artykuł sponsorowany

Marnowanie żywności stanowi jeden z największych społeczno-ekologicznych problemów współczesnego świata. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), na planecie co roku marnuje się około 1,3 miliarda ton żywności, co stanowi jedną trzecią całkowitej produkcji żywności. W samej Unii Europejskiej, wg raportu Feedback EU, jest to rocznie ponad 150 milionów ton, z czego Polska odpowiada za  blisko 5 milionów ton. Tego rodzaju straty mają nie tylko ogromne konsekwencje ekonomiczne, ale także ekologiczne, przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych oraz marnotrawstwa zasobów naturalnych.

Marnowanie żywności – skala problemu

W Polsce marnowanie żywności wciąż odbywa się na zbyt wysoką skalę. Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności, rocznie aż 4,8 milionów ton żywności trafia na śmietnik, co daje średnio 106 kg na osobę. To mniej niż w przypadku Włoch (146 kg), Francji (133 kg) czy Niemiec (131 kg), będących niechlubnymi liderami rankingu, jednak wciąż wyrzucamy zbyt wiele jedzenia. Same gospodarstwa domowe odpowiadają w sumie aż za 2,2 mln ton zmarnowanej żywności w ciągu roku. Są to dla nich duże straty finansowe, ale także jednak z przyczyn postępującej degradacji środowiska.

W skali globalnej marnowanie żywności przyczynia się do znacznych emisji gazów cieplarnianych. Produkcja, transport, a następnie utylizacja zmarnowanej żywności generują, wg Carbon Footprint Foundation, około 8% całkowitych emisji CO2, co jest równoważne emisjom całego sektora transportu. Problem ten jednak budzi jednak coraz większe zainteresowanie, szczególnie w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby zrównoważonego zarządzania zasobami. Daje to pewne nadzieje na zmniejszenie jego skali.

Utylizacja żywności jako szansa na zrównoważony rozwój

Utylizacja marnowanej żywności to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zrównoważonego zarządzania odpadami spożywczymi. Zamiast trafiać na wysypiska, organiczne produkty uboczne mogą być przekształcane w cenne materiały paszowe, biogaz lub kompost, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie w obiegu gospodarczym. Jednym z liderów polskiego rynku w zakresie przekształcania odpadów w wartościowe produkty jest firma Envipro.

Envipro, działając na rynku od ponad dwóch dekad, nieustannie rozwija swoje kompetencje i poszerza ofertę usług, aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów i rynku. Firma prowadzi wysokospecjalistyczną działalność w zakresie kompleksowej obsługi gospodarki odpadami, polegającej m.in. na zbieraniu, przetwarzaniu i utylizacji odpadów przemysłowych. Dzięki nowoczesnym technologiom, Envipro w pełni wykorzystuje potencjał danej grupy odpadów lub produktów ubocznych, przekształcając je w wysokiej jakości materiały paszowe, które znajdują zastosowanie w branży rolno-spożywczej.

Produkcja środków żywienia zwierząt z odpadów organicznych to jedno z kluczowych działań Envipro. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii przetwórstwa, firma jest w stanie dostarczać na rynek dodatki paszowe oraz komponenty wykorzystywane w żywieniu zwierząt, przyczyniając się jednocześnie do redukcji marnotrawstwa żywności i obniżenia śladu węglowego. Współpraca z branżą rolno-spożywczą umożliwia firmie efektywne zagospodarowanie produktów ubocznych, które w innym przypadku mogłyby trafić na wysypiska. Dzięki wsparciu ekspertów z Envipro w zakresie maksymalizowania materiału w obróbce, wiele firm mogło zredukować ilość odpadów i zwiększyć efektywność swoich procesów produkcyjnych.

Podsumowanie

Marnowanie żywności to problem, który dotyka nas wszystkich. Dzięki działaniom firm takich jak Envipro, możliwe jest nie tylko zmniejszenie ilości odpadów, ale także ich przekształcenie w cenne zasoby. Przyszłość gospodarki odpadami leży w innowacyjnych rozwiązaniach, które pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i ochronę naszej planety.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marnowanie żywności – czy odpady spożywcze można przekształcić w cenny zasób? | ekoetos.pl