Postępujące coraz szybciej zmiany klimatyczne powodują intensyfikację ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wysokie temperatury, odbiegające od średniej wieloletniej, z jednej strony przyczyniają się do gwałtownych opadów, których efektem są powodzie, a z drugiej – przyśpieszają parowanie wody z gruntów, co z kolei wywołuje susze. Kolejnym poważnym problemem są niedobory wody na coraz większym obszarze naszej planety. Czy pogłębiające się kryzysy wodne pomoże rozwiązać Sztuczna Inteligencja?
Zmiany klimatyczne pogłębiają wodne kryzysy
Chociaż dostęp do czystej wody pitnej jest jednym z podstawowych praw człowieka, nie brakuje na świecie regionów, w których jest on znacznie utrudniony. ONZ alarmuje, że do 2050 roku niedoborów wody doświadczy aż pięć miliardów ludzi. Wynika to z różnych, nierzadko nakładających się na siebie przyczyn, jak konflikty zbrojne, przesiedlenia, katastrofy naturalne czy gwałtownie postępujące zmiany klimatu.
Jednym z regionów najbardziej dotkniętych wodnym kryzysem jest Róg Afryki, na którym znajdują się Somalia i Etiopia. Miliony ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu wody pitnej. Jednak problem w coraz większym stopniu dotyczy też bardziej rozwiniętych krajów. Z ekstremalną suszą zmagają się mieszkańcy Kalifornii, gdzie wprowadzono ograniczenia zużywania wody. Europę dotykają natomiast coraz częstsze i bardziej intensywne powodzie.
Konieczne jest zatem szukanie rozwiązań, które pozwolą minimalizować zagrożenia wynikające z ocieplania się planety. Pomóc mogą w tym narzędzia oparte na Sztucznej Inteligencji.
Sztuczna Inteligencja w zarządzaniu wodą
Technologia AI budzi wiele kontrowersji. Istnieją nawet obawy, że Sztuczna Inteligencja może pogłębić kryzys klimatyczny. Z drugiej strony, rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym już teraz bywają bardzo pomocne np. w ochronie środowiska, ograniczaniu marnowania żywności, spowalnianiu ocieplania planety czy minimalizowaniu skutków tego ocieplenia.
Jak się okazuje, zastosowanie analityki danych wspartej przez AI umożliwia bardziej szczegółowe monitorowanie oraz prognozowanie zmian w ekosystemach. Dzięki temu powstają bardziej precyzyjne modele hydrologiczne, uwzględniające zmiany klimatyczne oraz antropogeniczne. Narzędzia oparte na uczeniu maszynowym są w stanie przetwarzać i analizować ogromne ilości danych, w tym także meteorologicznych oraz topograficznych, aby udzielić dokładnej prognozy i opracować potencjalne scenariusze powodziowe. To wszystko pozwala na bardziej efektywne, zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi, a także minimalizowanie zagrożeń dla zdrowia i życia oraz strat materialnych.
Na tym jednak nie koniec, gdyż rozwiązania AI umożliwiają także monitorowanie poziomu wód gruntowych, wskazywanie obszarów zagrożonych suszą czy przewidywanie skutków powodzi na danym terenie. Tego rodzaju narzędzia znajdują też zastosowanie w sektorze rolniczym do optymalizacji nawadniania. Efektem są lepsze plony przy mniejszym zużyciu wody. W Hiszpanii, która co roku zmaga się z niebezpiecznymi suszami, efektywniejsze wykorzystywanie wody w rolnictwie już przełożyło się na widoczne korzyści ekologiczne i ekonomiczne.
AI i zarządzanie wodą – jakie daje to perspektywy?
Wykorzystanie nowoczesnych technologii, opartych na Sztucznej Inteligencji, pozwala na bardziej efektywne monitorowanie zjawisk pogodowych, co z kolei umożliwia lepsze zarządzanie wodą. Regiony zagrożone suszą lub powodziami mogą odpowiednio się przygotować, minimalizując skutki takich zjawisk. Możliwe staje się także skuteczniejsze zabezpieczenie zasobów wody pitnej. Dalszy rozwój takich technologii i wdrażanie kolejnych rozwiązań to szansa na zapewnienie ekologicznej stabilności dla przyszłych pokoleń.
Autor: Paweł Pałasz