Środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego zostaną przekazane na rzecz projektu Tarnów „Nowe Spojrzenie”. Pieniądze mają pomóc w rozbudowaniu inwestycji w mieście i wzmocnić lokalny potencjał Tarnowa.
Nowe spojrzenie na Tarnów
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda, podpisał umowę umożliwiającą dofinansowanie w wysokości 15 mln zł projektu Tarnów „Nowe Spojrzenie”. Pieniądze te mają w ciągu 2 lat pomóc przeprowadzić rozbudowany plan modernizacji i rozwoju miasta.
Projekt przewiduje m.in. przygotowanie Tarnowskiego Centrum Dialogu, zorganizowanie odpowiedniej powierzchni na Pasaż Odkryć, mający stać się przestrzenią edukacyjną czy nasadzenia dużej zieleni. Celem tego typu przedsięwzięć jest podniesienie atrakcyjności wśród potencjalnych inwestorów i nowych mieszkańców, a także poszerzenie palety usług publicznych.
Inwestycje będą realizowane w partnerstwie z PWSZ w Tarnowie, Stowarzyszeniem „Made in Tarnów”, Fundacją „Edumocni”, Komitetem Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Izbą Przemysłowo-Handlową w Tarnowie, Stowarzyszeniem Restauracji w Tarnowie, Fundacją „Auxilium” oraz Polskim Forum Klimatycznym.
Fundusze norweskie i EOG
Dotacja przekazana na modernizację Tarnowa pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. Funduszy norweskich. Ich działanie opiera się na bezzwrotnej finansowej pomocy zagranicznej. Fundusze przeznaczane na modernizację miast w Polsce pochodzą ze specjalnej puli środków. O przyznaniu ich kilkunastu krajom z Europy Środkowej, Południowej oraz państw bałtyckich decydowały Norwegia, Islandia i Liechtenstein. W zamian za to państwa te mogą korzystać z wewnętrznego rynku UE nie będąc jej członkami.
Źródło zdjęcia: Ffolas (CC BY-SA 3.0 PL)