Będą dotacje na wsparcie zielonych płuc miast i wsi

, , , , , ,
Wiosenny ogród ze ścieżką pośród drzew i różowych tulipanówMinister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował o przyznaniu dofinansowania na rodzinne ogrody działkowe (ROD). Środki mają pomóc w powiększeniu terenów zielonych i realizacji działań ekologicznych.

Koordynowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) pomoc finansowa w wysokości 50 mln złotych to efekt realizacji projektu „Rozwój zielonej infrastruktury przez wsparcie ogrodów działkowych”. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk powiedział, że w wielu miastach w Polsce udział zieleni w ogólnej ich powierzchni jest niejednokrotnie zbyt mały. Podkreślił ponadto, że ogrody działkowe pełnią bardzo ważną rolę w uzupełnianiu tych niedoborów.

Dofinansowania pomogą w rozwoju i ochronie ROD-ów na różne sposoby. Działkowcy będą mogli m.in. poszerzać tereny zielone i skrupulatniej zadbać o ich stan, postawić ekrany zatrzymujące hałas i zanieczyszczenia (np. w postaci spalin), a także utworzyć małą strukturę wodno-ściekową lub energetyczną. W efekcie projekt przyczyni się do ograniczenia efektu miejskich wysp ciepła, zachowania i rozwoju różnorodności biologicznej w miastach oraz zatrzymywania wód opadowych.

W celu rozdysponowania funduszy ARiMR uruchomi nabór wniosków skierowany do stowarzyszeń zrzeszających działkowców. Wartość wsparcia może wynieść od 10 do 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie pochodzić będzie z Funduszy Europejskich, które realizują strategiczny cel w postaci ochrony miejskiego środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu. Projekt jest także uzupełnieniem działań na rzecz zielonego rozwoju polskich miast.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ