Trzeci jadowity ssak w Polsce – wyjątkowe odkrycie naukowców

Zdjęcie tytułowe

Do znanych dotychczas dwóch gatunków jadowitych ssaków żyjących w naszym kraju dołączył trzeci: ryjówka aksamitna. Polscy badacze podzielili się swoimi osiągnięciami w piśmie „Zoological Letters”.

Ssaki mogące wytworzyć jad występują przede wszystkim w Australii, gdzie można spotkać dziobaka posiadającego jadowite kolce na tylnych kończynach. W Polsce jednak takie zwierzęta są rzadkością, a ich występowanie ograniczało się do tej pory do dwóch gatunków: rzęsorka rzeczka oraz rzęsorka mniejszego.

Sytuację tą zmienili polscy naukowcy. Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Paweł Marciniak i Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza zbadali ryjówkę aksamitną pod kątem występowania jadu. Podczas analizowania wyciągu ze ślinianek tego małego ssaka i porównania wyników z próbkami rzęsorka rzeczka okazało się, że w jednym i drugim przypadku występuje jad.

Naukowcy uważają, że ta szczególna cecha pozwala na polowanie na znacznie większe od siebie zwierzęta. Ryjówka aksamitna bowiem jest bardzo małym ssakiem o wadze od 5 do 15 gramów. Jadowitość jest szczególnie ważna dla tego gatunku także z uwagi na fakt, że nie jedząc przez 10 godzin, zwierzę to umiera. Zabijająca substancja pozwala jej więc na przetrwanie. Naukowcy w piśmie „Zoological Letters” podkreślają, że jadowitość ssaków z rzędu owadożerców może być znacznie większa niż się może wydawać.

Źródło: Nauka w Polsce

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *