Turkuć podjadek – jak go rozpoznać i usunąć z ogrodu

Turkuć podjadek ma wrogów naturalnych
Turkucia podjadka można zwalczyć domowymi sposobami Fot. Pixabay

Turkuć podjadek może być zmorą dla posiadaczy upraw, ale też niezwykłym obiektem obserwacji dla miłośników przyrody. Jego nietuzinkowy wygląd wzbudza zainteresowanie wszystkich, którzy go spotkają. Intryguje, przeraża, fascynuje. Turkuć podjadek jest niepowtarzalny i niezwykły niczym fruczak gołąbek, czy jelonek rogacz! Co zrobić, jeśli niszczy ukochane grządki? Jak się go pozbyć bez użycia chemii?

Turkuć podjadek, turkuć pospolity (Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych krajowych owadów z rzędu prostoskrzydłych, rodziny turkuciowatych. Jest szkodnikiem upraw rolnych, ogrodniczych i sadowniczych. Bywa spotykany w ogrodach przydomowych, działkowych, tunelach i inspektach. Wybiera żyzne i nasłonecznione stanowiska. Pozbycie się go nie jest łatwym wyzwaniem.

Jak wygląda turkuć podjadek? Czym się żywi?

Cechy charakterystyczne turkucia podjadka to spora jak na krajowego owada wielkość – długość ciała dorosłego szkodnika wynosi ok. 6 cm, przy rozpiętości skrzydeł ok. 4 cm oraz przednie szerokie, łopatowate odnóża przystosowane do kopania w ziemi, gdyż turkuć podjadek drąży podziemne korytarze, którymi się porusza.

Szkodnik ten jest wszystkożerny, a swoją nazwę zawdzięcza podgryzaniu korzeni, bulw i kłączy roślin uprawnych. Żerując, wypycha rośliny z gleby, osłabia systemy korzeniowe, powodując ich wypadanie. Czasem turkuć podjadek uszkadza też owoce opadłe na ziemię. Najczęściej zamierają rośliny znajdujące się nad gniazdami owada.

Ciało turkucia podjadka jest masywne, koloru ciemnobrązowego lub brunatno rudawego. Posiada narząd gębowy typu gryzącego i niezupełnie przeobrażone skrzydła złożone – skórzaste i krótkie. Dzięki nim może przemieszczać się na krótkie odległości, lecz większość życia spędza w wilgotnej, żyznej glebie. Larwy turkucia podjadka przypominają wyglądem osobniki dorosłe. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie tego gatunku.

Fot. Turkuć podjadek ma pierwszą parę odnóży przystosowaną do kopania podziemnych korytarzy

Źródło: Pixabay

Turkuć podjadek – zwalczanie

Turkuć podjadek może być zwalczany przy pomocy preparatów chemicznych i organicznych. Możliwa jest także walka ze szkodnikiem domowymi, prostymi sposobami np.:

  • deseczka – należy położyć na ziemi deskę (wymiary dość spore jak 25×50 cm). Wybieramy miejsca częstego widywania szkodnika – wilgotne, spulchnione. Rano, gdy temperatura powietrza nie jest jeszcze wysoka, podchodzimy do deseczki i odrywamy ją gwałtownie od ziemi. Widzimy znajdujące się w ziemi owady, które odławiamy. Zabieg ponawiamy.
  • wiadro z końskim łajnem – wiadro o gładkich brzegach wkopujemy w glebę, w której żerują turkucie, poniżej poziomu gruntu. Wewnątrz naczynia umieszczamy końskie odchody – wabik na szkodnika i zalewamy niewielką ilością wody (ok. 2 litry). Turkucie wabione zapachem końskiego obornika wpadają w pułapkę. Z czasem się topią, zostają zjedzone przez ptaki, lub możemy je odłowić i przenieść na nieużytki;
  • wywar z liści i kory olszy czarnej – kilogram rozdrobnionych liści i kory olszy czarnej zalewamy 5 litrami wody i zagotowujemy. Gdy przestygnie, zalewamy nim miejsca bytowania turkucia, który powinien przenieść się w inne miejsce;
  • konewka z wodą i płynem do naczyń – rano zadeptujemy miejsca obecności turkucia podjadka. Przychodzimy na miejsce i widzimy spękane wybrzuszenia gleby powodowane przez aktywność owada. Polewamy je wodą z płynem do mycia naczyń. Na dużą konewkę wody wystarczy łyżka płynu. Środki typu Ludwik są obojętne dla roślin. Po chwili szkodniki wykopują się z gleby. Odławiamy je ręcznie np. przy pomocy łopatki bądź szczypiec.

Ostatni ze sposobów uchodzi za najbardziej skuteczny. Wszystkie wymagają dużego zaangażowania z naszej strony, co może stanowić wadę, ale także zaletę domowych sposobów, gdyż przy okazji odłowów lustrujemy uprawy i mamy poczucie kontroli sytuacji.

Czego nie lubi turkuć podjadek?

Jednym ze sposobów odstraszania turkucia podjadka jest sadzenie w ogrodzie roślin nielubianych przez tego szkodnika. Gatunki, których wystrzega się ten szkodnik to np.:

  • olsza czarna,
  • szałwia,
  • szachownica kostkowata,
  • korona cesarska,
  • macierzanka,
  • czosnek.

Naturalny wróg turkucia podjadka

Turkuć podjadek ma naturalnych wrogów. Dzięki ich obecności ochronimy nasz teren przed tym szkodnikiem. Niestety jednym z naturalnych wrogów turkucia podjadka jest kret. Często bywa tak, ze pozbywając się z posesji kretów, zapraszamy turkucie podjadki. Wraz z powrotem kretów, znikają turkucie.

Innym naturalnym wrogiem turkucia podjadka jest także jeż. Dlatego z pewnością warto zaprosić jeże do swojego ogrodu. Wystarczy pozostawić dziki kawałek terenu, stertę gałęzi, niesprzątniętą stertę liści lub postawić domek dla jeża, a ssaki te szybko rozprawią się ze szkodnikami.

Za naturalnych wrogów turkuci podjadków uważa się też koty. Jednak nie popieramy utrzymywania tzw. kotów wolno wychodzących, ponieważ są zagrożeniem dla ptaków. Warto wiedzieć, że są inne zwierzęta związane z człowiekiem, które szybko rozprawiają się z turkuciami. To kury.

Inni naturalni łowcy turkucia to ptaki. W kwestii walki z podjadkiem, szczególnie możemy liczyć na kosy, dudki i drozdy. Z myślą o nich warto wystawić w ogrodzie poidełko i posadzić krzewy owocowe. Sowy też są gatunkiem mającym turkucie podjadki w jadłospisie.

Komentarze

  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Turkuć podjadek - jak go rozpoznać i usunąć z ogrodu | ekoetos.pl