Urząd marszałkowski w Opolu pomaga pszczołom

, , ,
Urząd marszałkowski w Opolu pomaga pszczołom

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych, które są zainteresowane udzielaniem pomocy pszczołom. Ilość zgłoszeń i ich wartość była dla organizatorów pozytywnym zaskoczeniem.

Zgłoszenia przysłało 14 podmiotów, które przygotowały projekty o łącznej wartości przekraczającej pół miliona złotych – powiedział naszemu portalowi Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich z opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Chętni do udziału w konkursie mieli przygotować propozycje działań na rzecz opolskich pszczół, do których zaliczało się m.in. dokarmianie tych pożytecznych owadów, akcje edukacyjne czy wysiew roślin miododajnych.

Ilość zgłoszeń i ich wartość była tak duża, że będziemy musieli wybierać najlepszych – powiedział Oszańca. Podkreślił również, że pszczoły zasługują na najlepszą opiekę ze strony człowieka – nie tylko ze względu na korzyści w postaci miodu, wosku czy pyłku, ale również z uwagi na ich istotność w osiąganiu dobrych plonów w naszych ogródkach i na polach.

Co ciekawe, choć zauważa się, że pasieki z roku na rok stają się coraz mniejsze, to jednocześnie przybywa osób zajmujących się pszczelarstwem hobbystycznie lub na własne potrzeby. Obecnie w regionie opolskim znajduje się już ponad 50 tysięcy rodzin pszczelich, podczas gdy dziesięć lat temu było ich trochę ponad 33 tysiące.

Przeprowadzenie oceny formalnej i merytorycznej nadesłanych zgłoszeń potrwa do 10 czerwca br., a wyniki mają być ogłoszone do 30 czerwca br.

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ