Wiemy, kto wybuduje „Ciepłownię Przyszłości”. Prace ruszają już w 2023

Wiemy, kto wybuduje "Ciepłownię Przyszłości". Prace ruszają już w 2023

„Ciepłownia Przyszłości” to innowacyjny system w niemal 100 proc. oparty na technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Projekt zostanie zrealizowany przez firmę EUROS ENERGY, a prace budowlane rozpoczną się już w przyszłym roku.

Wdrożenie innowacji, które umożliwią modernizację istniejących systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych przy wykorzystaniu technologii OZE, a w efekcie dostarczanie ciepła z odnawialnych źródeł energii o udziale od 80 do 100 proc. przy przyzwoitej cenie – taki cel przyświecał pomysłodawcom „Ciepłowni Przyszłości”.

Ogłoszona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju lista rankingowa sklasyfikowała pięciu wykonawców, którzy dostarczyli wyniki prac etapu pierwszego i zostali ocenieni z wynikiem pozytywnym. Ostatecznie zdecydowano, że projekt nowoczesnej ciepłowni w Lidzbarku Warmińskim będzie realizować firma EUROS ENERGY. Jej działalność od 12 lat sprowadza się do produkcji ekologicznych rozwiązań instalacyjnych.

Nasza Ciepłownia Przyszłości to projekt prawdziwej transformacji energetycznej OZE dla ciepłownictwa powiatowego i gminnego, pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny. Dzięki maksymalnemu lokalnemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii mamy system niemal zeroemisyjny (90% OZE w bilansie) i stabilność cen ciepła dla odbiorcy końcowego.

dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w EUROS ENERGY

Prace nad „Ciepłownią Przyszłości” mają ruszyć już w 2023 roku, a przed jego końcem ma być możliwa pełnoskalowa praca systemu. Przedsięwzięcie jest wspierane przez Fundusze Europejskie w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiemy, kto wybuduje "Ciepłownię Przyszłości". Prace ruszają już w 2023 | ekoetos.pl