Wsparcie zielonej energii we wschodniej Polsce. Powstaną nowe elektrownie słoneczne

Wsparcie zielonej energii we wschodniej Polsce. Powstaną nowe elektrownie słoneczne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansował budowę czterech elektrowni fotowoltaicznych w województwie podkarpackim, lubelskim i podlaskim.

Dotacja w wysokości 8,9 mln złotych, podpisana przez Annę Pekar, dyrektor Departamentu Energii w NFOŚiGW, oraz Michała Hudaszka, prezesa zarządu firmy Antex II Sp. z o.o. pozwoli na zbudowanie czterech elektrowni: w Żarnowie Pierwszym, Maćkowicach, Białobrzegach i Łaszczówce Kolonii.

Całość inwestycji ma kosztować 12,9 mln złotych. Oprócz montażu paneli słonecznych, projekt zakłada budowę m.in. stacji transformatorowej, linii średniego napięcia, a także instalację monitoringu.

Przewiduje się, że w pierwszym roku funkcjonowania nowe elektrownie będą zdolne wytwarzać przeszło 5 tysięcy MWh energii elektrycznej. W efekcie znacząco zwiększy się udział czystego źródła prądu, co pozwoli na poprawę jakości powietrza. Szacuje się, że emisja dwutlenku węgla spadnie o ponad 3 855 ton rocznie.

Dofinansowanie przyznane przez NFOŚiGW na budowę elektrowni pochodzi z programu „Energia Plus”, który działa na rzecz poprawy czystości powietrza poprzez wspieranie inwestycji i projektów działających w tym kierunku.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *